Zadaj pytanie

witamina c w trakcie czy po treningu?

Słyszałem ze dobrze po treningu brać witaminę C dlaczego i po co ?? A może mógł bym witaminę dosypac do wody i pić w trakcie treningu??
3939
1

Witaj,

       Witaminę C najlepiej jest stosować po treningu. Każda osoba, która żyje aktywnie powinna pamiętać o witaminie C. Dlaczego powinno się zwrócić szczególną uwagę na tą właśnie witaminę? Kwas askorbinowy jest przede wszystkim silnym przeciwutleniaczem, który skutecznie broni komórki tkanki mięśniowej przed wolnymi rodnikami.
Ponadto witamina C bierze udział w metabolizmie białek i tworzy tkankę łączną, z której w dużej mierze składają się mięśnie i kości. Inną, ważną funkcją tej witaminy jest polepszenie wchłaniania żelaza, oraz tym samym, polepszenie transportu tlenu w organizmie, co wydatnie przekłada się na trwałość i kondycję naszych mięśni. Lepsze przyswajanie tlenu wydłuża czas pracy mięśni, polepszając tym samym przyswajanie tlenu i opóźniając etap oddychania beztlenowego w mięśniach, powodującego powstanie zakwasów. Witamina C w ciele mężczyzny wpływa także na uwalnianie hormonów męskich, w tym testosteronu, którego przeciętnemu kulturyście zdecydowanie nie powinno brakować.
       Aby organizm po treningu mógł się szybciej zregenerować, warto dostarczyć mu odpowiedniej dawki witaminy C. Dlaczego? Ponieważ ta substancja jest doskonałym antyutleniaczem, oraz przyspiesza rozkład szkodliwych substancji, zgromadzonych w organizmie po wzmożonym wysiłku fizycznym. Podczas stosowania treningu siłowego, powinno się przyjmować około 300-400miligramów witaminy C na dobę.
       Witamina C poprawia ponadto wydolność organizmu, zapobiegając odkładaniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych, oraz wspomagając przemianę żelaza. Dzięki temu, osoby uprawiające czynnie sport i stosujący witaminę C, osiągają lepsze wyniki, niż ludzie, którzy trenują i nie dbają o odpowiednią suplementację.
    Najważniejsze źródła witaminy C to przede wszystkim warzywa i owoce, zarówno te pochodzące z naszej strefy klimatycznej, jak i owoce tropikalne. Sięgając jednak po owoce tropikalne pamiętajmy o stratach witaminy C, które są następstwem wczesnego zbioru tych owoców oraz długiej podróży statkiem.

dodał odpowiedź 8 listopada 2015 11:59
Pij kiedy chcesz, nie ma różnicy
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie