Zadaj pytanie
28 czerwca 2018 17:15

Ile kalorii mam jeść?

Witam. Mam 14 lat, 173cm wzrostu i ważę około 54 kg. Trenuję sztuki walki, tj. kickboxing i taekwondo (4 x w tygodniu). Treningi trwają +/- 1,5 h) Jeszcze pół roku temu mierzyłam się ze sporą nadwagą (ważyłam 79kg). Stwierdziłam, że starczy już się odchudzać. Jednak teraz nie wiem jak jeść, żeby utrzymać wagę. Dokładniej kaloryczność. Próbuję wyliczyć swoje BMR, ale cały czas nie jestem pewna. Nie wiem, czy mogę się kierować tymi w internecie, bo one są bardziej w stronę dorosłych.
Czy mógłby mi ktoś przeliczyć? Byłabym bardzo wdzięczna :)
2387
0

Witaj

 

W celu obliczenia PPM (podstawowa przemiana materii) można posłużyć się następującym równaniem dla kobiet:

PPM = 665,09 +9,56xW +1,85 x H-4,67 x A

gdzie: W - waga, H – wzrost, A – wiek

Tak wyliczoną PPM należy pomnożyć o współczynnik aktywności fizycznej, który w Twoim przypadku będzie wynosić około 1,6 – 1,7. W ten sposób uzyskujesz pulę całkowitej przemiany materii (CPM).Pamiętaj, żeby zawsze po treningu przyjąć porcję energii, której organizm potrzebuje do procesów regeneracji zmęczonych treningiem mięśni. Oznacza to, że w dni treningowe, po zakończeniu wysiłku dodatkowo przyjmij porcję carbo lub węglowodany pod inną postacią (np. wafle ryżowe lub banany).

 

Jeżeli obawiasz się, że przytyjesz pamiętaj, że kaloryczność to nie wszystko. Unikaj jak ognia nadmiaru prostych węglowodanów zawartych w słodyczach, białym pieczywie oraz nadmiaru tłuszczu. Dbaj o prawidłową podaż białka pochodzącego z chudych mięs, twarogów. W Twoim wieku powinnaś spożywać około 1 g białka na każdy kilogram masy ciała. Pamiętaj kalorii kalorii nie jest równa. Kalorie z słodyczy organizm szybko zmagazynuje, zaś te z produktów białkowych raczej nie, gdyż białko wymaga dużo energii, żeby je strawić.

 

Pozdrawiam

Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie