Zadaj pytanie
1 lipca 2018 18:28

Jak dobrać bilans kaloryczny do pożądanych efektów i aktualnych treningów?

Cześć:)
Od niedawna ćwiczę siłowo z ciężarkami kettlebells w celu stabilizacji postawy(mam problemy z kręgosłupem i ćwiczę pod okiem fizjoterapeuty). Mam od niego rozpisane treningi, jednak skupiają się one głownie na stabilizacji postawy. W związku z tym mam kilka pytań. Chciałabym, aby „przy okazji” poprawić trochę wygląd ciała. Nie mam nadwagi (165cm/52-53kg) chciałabym delikatnie zrzucić tłuszcz i wyrobić ładny zarys mięśni, nie czuję nawet potrzeby zgubienia obwodów, po prostu chciałabym „zamienić trochę tłuszczu w mięśnie”, o ile mogę się tak wyrazić. Jak dobrać dietę aby uzyskać takie efekty? Czy to koniecznie musi byc najpierw redukcja, a potem nadwyżka kaloryczna i masa mięśniowa? Jestem w tym temacie całkowicie zielona, nie chciałabym aby skończyło sie tak ze zbuduje sobie mięśnie „pod tłuszczem” i tylko urosną mi obwody. Czy w ogóle jest taka opcja? A moze na początku przy ćwiczeniach siłowych i odpowiedniej diecie tez da sie trochę tłuszczu zgubić? No i oczywiście w takim przypadku jaki bilans kaloryczny?
Wiem ze jest to trochę chaotyczne, ale mam nadzieje ze ktoś zrozumie jaki chciałabym osiągnąć efekt i powie mi jak to zrobić:)
Na koniec dodam jeszcze ze oczywiście mogę ćwiczyć wiecej, zarówno cardio jak i siłowo w zależności od tego co byloby potrzebne, ale na pewno nie wolno mi zrezygnować z treningów siłowych z kettlebells.
Z góry dziekuje wszystkim za pomoc.
1049
0

Witaj. 

 

W ramach wyjaśnienia. Nie da się zamienić tłuszczu w mięśnie :) Po prostu paląc tkankę tłuszczową odsłaniasz mięśnie jakie pod tą warstwą były :) 

Co do Twojego głównego pytania. 

Oczywiście istnieje możliwośc rekompozycji składu ciała bez spadku wagi czy też jej wzrostu. Zwłaszcza na początku przygody z ciężarami jest to jak najbardziej możliwe. 

Staraj się utrzymywać minimalną nadwyżkę kcal względem swojego zapotrzebowania. 

Dzięki ćwiczeniom siłowym Twoje ciało będzie miało bodziec do zmian a minimalna nadwyżka zapewni mu wszystko czego potrzebuje do rozwoju bez zbędnego "zalewania się". 

Najprostrzym sposobem na ustalenie swojego bilansu dziennego będzie użycie jakiegoś popularnego kalkulatora kalorii i ułożenie sobie jadłospisu tak aby wpasować się w wynik jaki uzyskasz na podstawie wyliczeń. 

Będzie to tylko ogólny zarys i później z tygodnia na tydzień obserwując swoje ciało będziesz w stanie stwierdzić, czy waga spada, stoi w miejscu, czy też może rośnie. 

W zależności od tego będziesz albo dodawała albo odejmowała kalorie z dziennego bilansu. 

Pamiętaj, że nie muszą być to ( a nawet nie powinny) drastyczne zmiany. 

Różnice rzędu 100-200 kcal będą najbezpieczniejszym rozwiązaniem a z czasem uzyskasz całkowitą kontrolę nad swoim ciałem :) 

 

Powodzenia. 

 

 

Zobacz również

Precyzyjne spalanie tkanki tłuszczowej

BCAA i inne aminokwasy - dlaczego warto je stosować?

Kreatyna - funkcje o których nie miałeś pojęcia

Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie