Zadaj pytanie

Czy warto przejść na taki system żywienia?

Hej, od kilku miesięcy borykam się z problemami jelitowymi. Słyszałem ostatnio dużo o diecie Samuraja. Czy warto przejść na taki system żywienia? Dodam, że ważę 75 kg, ćwiczę kulturystykę i zależy mi na zwiększeniu masy mięśniowej.
97
0

Dieta Samuraja to system żywienia łączący watki diety paleo i niskowęglowodanowej. Ogromnym atutem diety Samuraja jest odrzucanie z codziennego jadłospisu produktów wysoce przetworzonych, które są zasobne w niezdrowe cukry, tłuszcze trans, konserwanty, polepszacze smaku. Pozytywnie również oceniam zalecenie unikania fruktozy podczas diety Samuraja. Fruktoza, czyli cukier owocowy, to bardzo podstępny cukier, który tylko uchodzi za zdrowy, a tak naprawdę w nadmiarze stymuluje powstawanie tkanki tłuszczowej. Samuraje wzbraniają się także przed rafinowanymi tłuszczami, produktami bogatymi w gluten (m.in. pszenica).

W diecie samuraja bardzo mało jest jednak węglowodanów, które w przypadku budowania masy mięśniowej są newralgicznym składnikiem diety. Samuraje jedzą mięso, ryby, ale w ich diecie nie znajdziesz nabiału, który dla wielu kulturystów stanowi ważne źródło białka w okresie budowania masy. Osobiście nie popieram treningów na czczo, które są zalecane w diecie Samuraja. Intensywny trening o poranku może tylko stymulować katabolizm mięśniowy.

Proponuję Ci raczej zbilansowaną dietę (np. 1,5 g białka; 5 g węglowodanów; 1 g tłuszczu/kg masy ciała). Z diety Samuraja warto przejąć nawyk nie spożywania przetworzonego pożywienia. Radzą jednak zacząć od konsultacji lekarskiej w zakresie funkcjonowania układu pokarmowego. Może problemy w zakresie przybierania na masie wynikają z tych dysfunkcji. W ostatnich latach bardzo często diagnozuje się u ludzi zespół nieszczelnego jelita (cieknącego jelita). W przypadku problemów jelitowych, chorób autoimmunologicznych, dieta Samuraja, z uwagi m.in. na dużą dawkę świeżych warzyw, nie będzie wskazana.

Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie