Zadaj pytanie

Kreatyna a alkohol

Mimo, że opublikowane badania nie zbadały efekty wpływu alkoholu na efektywność kreatyny, alkohol wykazuje wpływ na metabolizm mięśni i ich przetrwanie. Te następstwa mogą doprowadzić w konsekwencji do tego jak dobrze reagujemy na suplementację kreatyną

3903
4

Kreatyna a alkohol artykuł na Zapytaj TreneraTrochę teorii

Nie wszystkie mięśnie są takie same. Włókna mięśniowe mogą być podzielone wolno- i szybko kurczliwe. Ta druga grupa jest także klasyfikowana jako Anaerobowa, dlatego, że są one zdolne produkować siłę bez udziału tlenu. Te, które oddychają beztlenowo mają dodatkowy zaletę. Jako, że anaerobowe włókna mięśniowe nie są ograniczane przez dostępność do tlenu można je szybko zużyć. Z drugiej strony, jakkolwiek, szybko się męczą.

 

Włókna szybko kurczliwe: Anaerobowe

Szybko kurczliwe (anaerobowe) włókna mięśniowe biorą udział wtedy, gdy podejmujemy się nagłemu wysiłkowi fizycznemu. Podnoszenie ciężarów czy też sprint są przykładami ćwiczeń angażujących włókna szybko kurczliwe. Nigdy nie wydało się Wam dziwne, że jesteśmy nauczeni wstrzymywać oddech w czasie fazy pozytywnej wyciskania na ławce leżąc? Powód jest prosty, tlen nie jest potrzebny do wykonania powtórzenia.

 

Z drugiej strony, maksymalne wysiłki są zazwyczaj krótkie (ok. 10sekund) w stosunku do wysokiego zaangażowania włókien szybko kurczliwych. Włókna szybko kurczliwe jednakże potrzebują tlenu żeby się regenerować. Tym samym oddychamy ciężej po wysiłku.

 

 

Włókna wolno kurczliwe: Aerobowe

Włókna wolno kurczliwe, z drugiej strony, są aerobowe. Po prostu aerobowe włókna mięśniowe potrzebują tlenu do wytwarzania mocy. Dostępność tlenu jednak będzie ograniczała jak szybko włókna aerobowe odpowiadają, co jest, jak ich nazwa wskazuje relatywnie powolne. Dlatego też aerobowe włókna mięśniowe będą zapewniać niższy poziom energii, lecz będą ją zapewniać tak długo, jak długo odpowiednie ilości tlenu będą dostępne.

Maratończycy polegają właśnie na włóknach wolno kurczliwych. Oczywiście nie chciałbyś biegać maratonów wstrzymując oddech J . Podsumowując, powód dla którego możemy szybko biegać, podczas gdy możemy spacerować godzinami jest prosty. W tych dwóch czynnościach biorą udział różne typy włókien mięśniowych.

Sprinterzy aktywują włókna szybko kurczliwe. Te włókna generują szybko siłę. Z drugiej strony, wolno kurczliwe włókna są używane dla czynności o mniejszej intensywności, trwających dłużej niż kilka sekund. Ilość energii/siły generowana przez włókna wolno kurczliwe jest znacznie mniejsza, lecz utrzymywana tak długo jak długo pozwala nam nasz układ oddechowy.

 

Kreatyna i włókna szybko kurczliwe

Jako, że nie wszystkie włókna mięśniowe są takie same, kreatyna nie oddziaływuje na wszystkie ich rodzaje w ten sam sposób. Kreatyna szczególnie zwiększa pracę włókien szybko kurczliwych, czyli tych, które nie potrzebują tlenu do generowania energii/siły. To będzie zauważalne jako podniesienie szybkości sprintu, podczas gdy jogging pozostałby na tym samym poziomie. Faktycznie karminy włókna mięśniowe poprzez suplementację kreatyna.

 

Synteza białek i wzrost masy mieśniowej

Jest to naturalne że pewne uszkodzenia mięśni mają miejsce podczas ćwiczeń. W rzeczywistości, te ćwiczenia wywołują uszkodzenia mięśni, które są niezbędne do sukcesywnego wzrostu masy mięśniowej. Mówiąc prosto, dosłownie niszczymy nasze mięsnie podczas ćwiczeń i odbudowujemy je podczas regeneracji. Czy też nasza masa mięśniowa zwiększa się, czy zmniejsza, zależy od tego, który z tych dwóch procesów jest dominujący.

Dla przykładu, jeśli uszkodzenia mięśni przewyższają ich wzrost to tracimy masę mięśniową. Synteza białek, albo produkcja nowych białek mięśniowych, jest niezbędną częścią procesu odbudowy po wysiłku.  

 

Alkohol i wzrost masy mięśniowej

Dla dzisiejszej dyskusji, ważne jest że alkohol hamuje syntezę białek. W rzeczywistości, proces hamowania w przeważającej części dotyczy włókien szybko kurczliwych, w szczególności po długim spożyciu alkoholu.

Scenariusz byłby szkodliwy dla atletów starających się o wzrost masy mięśniowej i siły podczas treningów. Jednak czy głównym założeniem treningu nie jest podniesienie syntezy białek? Problem polega na tym, że kreatyna pozwala wszystkim nam pracować ciężej, co jest generalnie pozytywnym aspektem.

Jakkolwiek, oznaczałoby to również regenerację mięśni na wyższym poziomie podczas suplementacji kreatyną. Teraz, skoro spożycie alkoholu hamuje syntezę białek, to potencjalnie bezowocna sytuacja może powstać poprzez połączenie tych dwóch środków, kreatyny i alkoholu.

W końcu, istnieją również wskazania, że kreatyna również stymuluje syntezę białek. Ten efekt może również podkreślić część korzyści płynących z suplementacji kreatyną. Jeśli tak, to spożywanie alkoholu byłoby wyrównane poprzez korzyści płynące z suplementacji kreatyną.

 

Wnioski

Chociaż najprawdopodobniej nie ma bezpośredniego wpływu na produkcję energii poprzez kreatynę, alkohol tworzy biochemiczne środowisko które mogłoby podkopywać korzyści dostarczane przez kreatynę. Alkohol niszczy syntezę białek mięśniowych, powoduje „opór” insulinowy i przeszkadza w uwalnianiu hormonu wzrostu GH ( i więc IGF-1) po wysiłku. To wszystko mogłoby marginalizować korzyści suplementacji kreatyną.

 

Oceń treść:
(0 głosów)
dodał odpowiedź 17 grudnia 2013 21:42
Nie wydaje mi się by wgl jakikolwiek alkohol był mi potrzebny do życia. Bez niego można się świetnie bawić no i rano głowa ani nic innego nie boli ;p
dodał odpowiedź 28 grudnia 2013 16:18
Jak dla mnie wszystko jest proste. Skoro ktoś decyduję się na suplementacje choćby w postaci kreatyny i wielu innych "dodatków" to powinien znaleźć w sobie trochę tej silnej woli(tak jak do przestrzegania diety) i odmówić sobie przez te 6-8 tygodni alkoholu. Wszystko jest dla ludzi, ale można wytrzymać bez alko trochę ponad miesiąc. Chyba nie po to wylewasz te litry na siłce żeby potem ładować wódę? ;)
dodał odpowiedź 8 stycznia 2014 21:12
Alkohol nikomu nie potrzebny, a na dodatek może nam zepsuć w pewnym stopniu trening, więc nie korzystamy ;)
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie