Zadaj pytanie

ODŻYWKA BIAŁKOWA - Którą odżywkę najlepiej wybrać?

Odżywki białkowe to obecnie jeden z najpopularniejszych środków wybieranych przez osoby aktywne fizycznie w celu polepszenia sylwetki oraz uzupełnienia braków w diecie. Warto jednak wiedzieć które odżywki kiedy zasługują na naszą uwagę.

1129
0

Które odżywki białkowe wybrać?

Białko suplementy dietyPodstawowo, odżywki białkowe dzielimy na cechujące się szybkim czasem wchłaniania oraz te o wydłużonym czy zróżnicowanym czasie. Z reguły nasz organizm czy choćby nasze mięśnie potrzebują dość szybkich oraz regularnych dostaw protein by utrzymać bilans na dodatnim poziomie. Tym bardziej, jeśli myślimy o wspieraniu funkcji budulcowych. Dlatego najczęstszym wyborem w celu uzupełnienia braków w diecie oraz utrzymania poziomu protein w ciągu dnia okazują się odżywi białkowe typu WPC (koncentrat) oraz WPI (izolat). Obie cechują się szybkim czasem wchłaniania i uwalniania aminokwasów do mięśni, zatem sprawdzą się świetnie również w okresie około treningowym. Stosunkowo szybko ulegną przyswojeniu i zahamują katabolizm, jednocześnie wspierając regenerację powysiłkową. Izolat charakteryzuje się wyższą ceną, aczkolwiek zawiera więcej białka w odżywce od WPC. Jeśli zależy nam na wspieraniu planu dietetycznego i treningowego podczas redukcji tkanki tłuszczowej, to najlepszym wyborem będą WPI lub WPH (hydrolizat). Na samym początku przygód z pracą nad sylwetką, trening okazuje się bardzo silnym bodźcem rozwojowym z racji tego, że jest dla organizmu czymś całkiem nowym. Wówczas tak samo dobrym rozwiązaniem może okazać się klasyczny koncentrat (WPC). Ważne by liczyć się z pewną ilością węglowodanów i innych składników znajdujących się w produkcie.

Kazeina micelarna i inne odżywki białkowe oparte na kazeinie czy albuminie jaj będą cechowały się wydłużonym czasem wchłaniania oraz przyswajania. Sprawdzą się przede wszystkim jeśli chodzi o dłuższe przerwy między posiłkami. Inną opcją jest stosowanie ich na noc w celu poprawy regeneracji mięśniowej oraz zahamowania nocnego katabolizmu, czyli wzmożonej degradacji białek, gdy składniki pokarmowe nie są dostarczane do organizmu regularnie.

Popularnym wyborem okazują się też odżywki białkowe zawierające mieszanki różnych frakcji proteinowych. Dzięki temu uzyskano zróżnicowany czas wchłaniania oraz uwalniania aminokwasów do mięśni. Część z nich zostanie wykorzystana zgodnie z naszym zapotrzebowaniem znacznie szybciej niż reszta, natomiast inne zostaną „na później”. Rzadziej wybierane odżywki białkowe, aczkolwiek preferowane przez osoby unikające produktów pochodzenia zwierzęcego, są te oparte o białka sojowe. Należy pamiętać, że wszystko zależy od celu treningowego, naszych potrzeb, diety czy oczekiwań.

 

Oceń treść:
(0 głosów)
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie