WITAMINA B12 - 10 najczęstszych objawów niedoboru witaminy B12
Problemy z anemią ? A może problemy ze snem?
SPrawdź jak może Ci pomóc witamina b12 !!!
I to nie tylko w dwóch wymienionych przypadkach !!!!
Witamina B 12 – właściwości
Witamina B12 nazywana jest także cyjanokobalaminą, witaminą przeciw anemii. Cechą charakterystyczną tej witaminy z grupy B (rozpuszczalne w wodzie) jest występowanie w jej budowie atomu kobaltu. Witamina B12 jest niezbędna w syntezie kwasów nukleinowych, stąd bierze udział w dojrzewaniu wszystkich, szybko mnożących się komórek ciała. Obecność B12 zapewnia prawidłowe wytwarzania czerwonych krwinek.
Witamina B12 uczestniczy w przemianach aminokwasów z grupy BCAA: izoleucyny, waliny oraz aktywuje kwas foliowy i reguluje działanie L-karnityny. Witamina B12 jest także odpowiedzialna za funkcjonowanie układu nerwowego (wpływa na syntezę choliny wchodzącej w skład osłonki mielinowej nerwów).
Po witaminę B12 sięgają osoby przejawiające problemy z apetytem. Witaminy B12 organizm potrzebuje do niezaburzonej produkcji neuroprzekaźnika – serotoniny, który odpowiada za rytm dobowy sen – czuwanie, zapewnia prawidłowy odpoczynek nocny (serotonina przekształcana jest w melatoninę).
Bardzo ważną rolą witaminy B12 jest jej udział w transporcie grup metylowych (CH3). B12 obniża poziom szkodliwej homocysteiny, będącej efektem ubocznym reakcji metylowania, przekształcając ją w aminokwas metioninę. Homocysteina, skutecznie obniżana przez B12, stanowi czynnik zwiększonego ryzyka wystąpienia zmian miażdżycowych, udaru mózgu, zawału serca, zmian zakrzepowych.
Witamina B12 – zapotrzebowanie
Zapotrzebowanie na witaminę B12 wynosi średnio 2 mikrogramy/dobę. Zwiększona dawka dobowa zalecana jest w przypadku kobiet ciężarnych (nawet 8 mikrogramów/dobę). Z uwagi na deficyty czynnika wewnętrznego, większe zapotrzebowanie na witaminę B12 będą wykazywać także osoby z chorobami przewodu pokarmowego (m.in. zaburzenia błony śluzowej żołądka, nieprawidłowa flora jelitowa).
B12 występuje głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego: jaja całe (1,65 mikrogramów/100g), wątroba wołowa (80 mikrogramów/100g); wątroba drobiowa (56 mikrogramów/100g), śledź (10 mikrogramów/100g).
Witamina B12 – objawy i skutki niedoboru
Do objawów niedoboru B12 może doprowadzić nie tylko deficyt witaminy w diecie, ale także zaburzenia w zakresie funkcjonowania czynnika wewnętrznego (czynnik Castle) – glikoproteiny, która jest produkowana przez błonę śluzową żołądka. Czynnik wewnętrzny jest niezbędny do wchłaniania witaminy B12, gdyż dopiero w połączeniu z nim przechodzi do jelita cienkiego, skąd jest pobierany jako kompleks.
Deficyty B12 najszybciej odbijają się na poziomie układu krwiotwórczego, w którym zaburzony zostaje proces syntezy czerwonych i białych krwinek, co może prowadzić do anemii złośliwej. Pierwsze objawy świadczące o niedoborze B12 i anemii pochodzą ze strony układu nerwowego jak: zaburzenia równowagi, chodu, drętwienie kończyn, uczucie mrowienia. Inne symptomy deficytu witaminy B12 to: nieprzyjemny zapach ciała, przewlekłe zmęczenie, zawroty głowy, blada i sucha skóra. U osób z obniżonym poziomem B12 występuje często rozdrażnienie, obniżony nastrój, większa skłonność do depresji (m.in. w wyniku obniżonego poziomu serotoniny). W badaniach laboratoryjnych stwierdza się obniżony poziom hemoglobiny i czerwonych krwinek.
Niedobór B12 przyczynia się do podwyższenia poziomu homocysteiny, co może prowadzić do wymienionych wcześniej chorób układu krążenia.
Biorąc pod uwagę fakt, że procesu kulinarne, szczególnie przebiegające w wysokich temperaturach, mogą powodować starty B12 sięgające nawet 70% wyjściowej zawartości, warto pomyśleć o suplementacji witaminą B12. Najkorzystniej przyjmować ją jako element kompleksu witamin z grupy B np. Vit. B Complex firmy Trec Nutrition.
O przyjmowaniu witaminy B12 powinny szczególnie pamiętać osoby aktywne fizycznie. Ponieważ witamina ta bierze udział w tworzeniu materiału genetycznego, jej duże ilości niezbędne są w czasie nasilonych podziałów komórkowych. Wzmożone zapotrzebowanie na witaminę B12 organizm będzie wykazywał po okresie choroby, w czasie nasilenia procesów wzrostowych. Regeneracji potreningowa to także czas nasilonych przemian anabolicznych, w których niezbędnym kofaktorem jest właśnie witamina B12.