Zadaj pytanie

WITAMINA B12 - 10 najczęstszych objawów niedoboru witaminy B12

Problemy z anemią ? A może problemy ze snem? 

SPrawdź jak może Ci pomóc witamina b12 !!! 

I to nie tylko w dwóch wymienionych przypadkach !!!!

4033
0

b12Witamina B 12 – właściwości

Witamina B12 nazywana jest także cyjanokobalaminą, witaminą przeciw anemii. Cechą charakterystyczną tej witaminy z grupy B (rozpuszczalne w wodzie) jest występowanie w jej budowie atomu kobaltu. Witamina B12 jest niezbędna w syntezie kwasów nukleinowych, stąd bierze udział w dojrzewaniu wszystkich, szybko mnożących się komórek ciała. Obecność B12 zapewnia prawidłowe wytwarzania czerwonych krwinek.


Witamina B12 uczestniczy w przemianach aminokwasów z grupy BCAA: izoleucyny, waliny oraz aktywuje kwas foliowy i reguluje działanie L-karnityny. Witamina B12 jest także odpowiedzialna za funkcjonowanie układu nerwowego (wpływa na syntezę choliny wchodzącej w skład osłonki mielinowej nerwów).


Po witaminę B12 sięgają osoby przejawiające problemy z apetytem. Witaminy B12 organizm potrzebuje do niezaburzonej produkcji neuroprzekaźnika – serotoniny, który odpowiada za rytm dobowy sen – czuwanie, zapewnia prawidłowy odpoczynek nocny (serotonina przekształcana jest w melatoninę).


Bardzo ważną rolą witaminy B12 jest jej udział w transporcie grup metylowych (CH3). B12 obniża poziom szkodliwej homocysteiny, będącej efektem ubocznym reakcji metylowania, przekształcając ją w aminokwas metioninę. Homocysteina, skutecznie obniżana przez B12, stanowi czynnik zwiększonego ryzyka wystąpienia zmian miażdżycowych, udaru mózgu, zawału serca, zmian zakrzepowych.

 

Witamina B12 – zapotrzebowanie

Zapotrzebowanie na witaminę B12 wynosi średnio 2 mikrogramy/dobę. Zwiększona dawka dobowa zalecana jest w przypadku kobiet ciężarnych (nawet 8 mikrogramów/dobę). Z uwagi na deficyty czynnika wewnętrznego, większe zapotrzebowanie na witaminę B12 będą wykazywać także osoby z chorobami przewodu pokarmowego (m.in. zaburzenia błony śluzowej żołądka, nieprawidłowa flora jelitowa).
B12 występuje głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego: jaja całe (1,65 mikrogramów/100g), wątroba wołowa (80 mikrogramów/100g); wątroba drobiowa (56 mikrogramów/100g), śledź (10 mikrogramów/100g).

 

Witamina B12 – objawy i skutki niedoboru

Do objawów niedoboru B12 może doprowadzić nie tylko deficyt witaminy w diecie, ale także zaburzenia w zakresie funkcjonowania czynnika wewnętrznego (czynnik Castle) – glikoproteiny, która jest produkowana przez błonę śluzową żołądka. Czynnik wewnętrzny jest niezbędny do wchłaniania witaminy B12, gdyż dopiero w połączeniu z nim przechodzi do jelita cienkiego, skąd jest pobierany jako kompleks.
Deficyty B12 najszybciej odbijają się na poziomie układu krwiotwórczego, w którym zaburzony zostaje proces syntezy czerwonych i białych krwinek, co może prowadzić do anemii złośliwej. Pierwsze objawy świadczące o niedoborze B12 i anemii pochodzą ze strony układu nerwowego jak: zaburzenia równowagi, chodu, drętwienie kończyn, uczucie mrowienia. Inne symptomy deficytu witaminy B12 to: nieprzyjemny zapach ciała, przewlekłe zmęczenie, zawroty głowy, blada i sucha skóra. U osób z obniżonym poziomem B12 występuje często rozdrażnienie, obniżony nastrój, większa skłonność do depresji (m.in. w wyniku obniżonego poziomu serotoniny). W badaniach laboratoryjnych stwierdza się obniżony poziom hemoglobiny i czerwonych krwinek.

 

ashwaghanda

 


Niedobór B12 przyczynia się do podwyższenia poziomu homocysteiny, co może prowadzić do wymienionych wcześniej chorób układu krążenia.

Biorąc pod uwagę fakt, że procesu kulinarne, szczególnie przebiegające w wysokich temperaturach, mogą powodować starty B12 sięgające nawet 70% wyjściowej zawartości, warto pomyśleć o suplementacji witaminą B12. Najkorzystniej przyjmować ją jako element kompleksu witamin z grupy B np. Vit. B Complex firmy Trec Nutrition.

O przyjmowaniu witaminy B12 powinny szczególnie pamiętać osoby aktywne fizycznie. Ponieważ witamina ta bierze udział w tworzeniu materiału genetycznego, jej duże ilości niezbędne są w czasie nasilonych podziałów komórkowych. Wzmożone zapotrzebowanie na witaminę B12 organizm będzie wykazywał po okresie choroby, w czasie nasilenia procesów wzrostowych. Regeneracji potreningowa to także czas nasilonych przemian anabolicznych, w których niezbędnym kofaktorem jest właśnie witamina B12.

Oceń treść:
(0 głosów)
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie