Zadaj pytanie
17 grudnia 2014 20:16

Czy zjedzenie slodyczy przed treningiem lub po źle wpływa na organizm?

pytanie w temacie ...
14176
5

Witaj.

 

        Pytasz, czy jedzenie słodyczy przed lub po treningu to dobry pomysł. Spójrzmy przez moment co dzieje się w organizmie, kiedy zjadasz np. baton. Generalna zasadą jest to, że każdy cukier, aby organizm mógł z niego korzystać jako źródła energii, musi stać się glukozą. Cukry, jakie znajdujesz w słodyczach czy też miodzie metabolizowane są bardzo szybko, toteż po ich spożyciu błyskawicznie wzrasta poziom cukru we krwi. Jest to głównym sygnałem do produkcji insuliny, hormonu odpowiadającego za odtransportowanie glukozy do komórek i obniżenie jej poziomu we krwi. Jednocześnie insulina odpowiada za proces rozrostu tkanki tłuszczowej. Pod wpływem tego hormonu komórki tłuszczowe powiększają się. Duże ilości cukru zmuszają trzustkę, która produkuje insulinę oraz inne narządy do ogromnego wysiłku. Paradoksalnie produkcja insuliny jest niewspółwymiernie duża z zapotrzebowaniem organizmu, dlatego przy ciągłym spożyciu cukru jesteśmy stale niedocukszeni. Takie postępowanie prowadzić może w szybkim tempie do powstania cukrzycy insulinozależnej. Na tym jednak nie koniec, dieta bogata w cukry proste może powodować zmniejszenie ilości glukagonu i hormonu wzrostu, tak pożądanego przez osoby uprawiające sporty siłowe. Ponadto permanentnie podniesiony poziom insuliny powoduje odczuwanie głodu, ponadto przyczynia się do podniesienia trójglicerydów we krwi, co może doprowadzić do miażdżycy, zawału serca i próchnicy.
       Nadmiar cukrów prostych powoduje, że organizm musi niszczyć swoje wewnętrzne zasoby. Naturalne produkty, takie jak przykładowo owoce zawierają cukier w otoczeniu cennych witamin i minerałów, które pomagają go trawić i metabolizować. Tymczasem, jako, że cukier nie zawiera nic poza ładunkiem energii, toteż organizm musi sięgać do swoich rezerw aby go strawić. W ten sposób pula składników zgromadzonych w organizmie szybko się wyczerpuje.
Pamiętaj też, że cukry proste dodawane są obecnie praktycznie wszędzie: ketchup, musztarda, majonez, warzywa konserwowe, przyprawy, pieczywo, płatki śniadaniowe, jogurty owocowe i wiele, wiele innych. Tak naprawdę aby unikać spożywania takich ukrytych cukrów należy bardzo uważnie czytać etykiety produktów a najlepiej w ogóle zrezygnować z żywności przetworzonej.
Uwaga też na produkty light, które w swoim składzie zamiast sacharozy mają fruktozę. Fruktoza nie powoduje tak ogromnych wyrzutów insuliny, toteż można by uznać ją za bezpieczną. I tak się stało. W wielu produktach zamieniono cukry proste właśnie na fruktozę, niestety wbrew oczekiwaniom problem otyłości i zaburzeń zdrowotnych nie zniknął a przeciwnie, przybrał na sile. Jak się okazało, fruktoza, mimo że metabolicznie łatwiejsza do skontrolowania to jednak z łatwością przerabiana jest na tłuszcz. Wiąże się to z rozwojem insulinooporności, podwyższonym poziomem insuliny, nietolerancją glukozy, nadciśnieniem tętniczym.
         Jak wynika z powyższego, wbrew powszechnej opinii, spożywanie nadmiaru cukrów prostych nie oznacza jedynie szybszego tempa produkcji tkanki tłuszczowej. Wiąże się z tym wiele zaburzeń zdrowotnych. Oczywiście, wszystko jest dla ludzi i od czasu do czasu przykładowo w ramach cheat meal możesz sięgnąć po coś słodkiego

dodał odpowiedź 17 grudnia 2014 20:43
Nie polecam spożywać słodyczy w ogóle. Kiedyś jadłem po kilka cukierków przed treningiem, czekoladę po treningu czy też w ciągu dnia jakieś słodycze czy ciasta i nie zauważyłem żadnych efektów ubocznych prócz zwiększenia się tkanki tłuszczowej :)
dodał odpowiedź 17 grudnia 2014 20:49
Siemanko, nie będziesz miał skutków ubocznych. Ale przed treningiem zjedz pełnowartościowy posiłek a nie słodycze. Słodycze to są cukry proste które jeśli będą używane w zbyt dużych ilościach odłoży to się w postaci tkanki tłuszczowej.
dodał odpowiedź 18 grudnia 2014 20:42
Witam. Powiem tak. Ogólnie odradzam jedzenia słodyczy, jednak jeżeli już nie możesz się powstrzymać to należy po 1. wiedzieć, kiedy taki słodycz można bez wyrzutów sumienia sobie zjeść, po 2. również zwrócić uwagę na to jaki słodycz wybieramy, a po 3. mieć na uwadze również ilość. Prosta sprawa. Słodycze - głównie cukry proste, tłuszcze, niewielkie ilości białka. No ale do sedna. Cukry proste jak wiemy warto dostarczyć bezpośrednio po treningu siłowym, więc wtedy możesz sobie od czasu do czasu jakiś drobny słodycz wrzucić (Radosław Słodkiewicz np. po treningu zjada żelki - nie bez przyczyny są to żelki, o tym zaraz), do tego tutaj zwróć właśnie uwagę na skład tych słodkości. Unikaj takich, które łączą dużą ilość cukrów prostych z dużą ilością tłuszczy, jak np. ptasie mleczko itp. Natomiast, jeżeli już chcesz to wybieraj właśnie te gdzie tłuszcz stanowi maks 5-7% całkowitego składu produktu. Na przykładzie żelków : na 100g jest nie więcej niż 1g tłuszczy (z tych które widuję w sklepach). Podobnie pierniczki, delicje, mają niską zawartość tłuszczy. Dlaczego unikać takiego połączenia cukrów prostych z tłuszczami? Wiadomo, cukry proste, wiążą się z podniesieniem poziomu cukru we krwi, co za tym idzie dużym wyrzutem insuliny, hormonu, który jak wiemy również odpowiada transportuje składników odżywczych, tak więc te tłuszcze skutecznie nam się odłożą w postaci tkanki tłuszczowej. Tak więc odradzam, a jeżeli już nie możesz się powstrzymać to wybieraj je z uwagą no i jednak nie spożywaj ich zbyt często. Lepiej zainwestować w zdrowsze produkty. Tyle ode mnie. Mam nadzieję, że trochę wyjaśniłem na czym polega problem. Pozdrawiam serdecznie i w razie pytań wal śmiało :)
dodał odpowiedź 25 grudnia 2014 15:35
Jeżeli jesteś ektomorfikiem i jesteś w trakcie budowania masy. Możesz po treningu pokusić się o garść żelek :)
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie