Zadaj pytanie

Czy typ sylwetki wpływa na rodzaj treningu ?

Witam, mam do Pana pewne pytanie. Czy typ sylwetki człowieka jak endomorfik,ektomorfik i mezomorfik ma jakiś wpływ na rodzaj treningu wykonywanego przez osobę. Jako iż jestem endomorfikiem jakbardziej mnie interesuje trening właśnie dla mnie, na internecie przeczytałem że mięsnie endomorfika lubią dostać większa ilość serii i powtórzeń, 6-12 serii a powtórzeń od 10 do nawet 30 ! Czy taki trening ma sens ? Czy może jednak lepiej pozostać przy standardowych 4 seriach z ciężarem na max 10-12 powtórzeń, aktualnie robię masę i mam bardzo szybką renegeracje tzn. pomimo tego że biorę taki ciężar że nie jestem w stanie zrobić więcej niż 12 powtórzeń po 4 seriach tak naprawdę mam jeszczę siłe na następne serie.

Z góry dziękuje za odpowiedź Panie Michale. Pozdrawiam Marcin
5526
5

Witaj,

       Aby lepiej poznać swoje ciało i poddać je właściwemu treningowi. Należy przyswoić sobie pewna wiedzę. Około drugiego tygodnia rozwoju płodu zarysowują się pierwotne warstwy: warstwa zewnętrzna, zwana ektoderma, warstwa środkowa, określana mianem mezodermy i warstwa głęboka, czyli endoderma. Każda z tych warstw jest zalążkiem określonych części organizmu:

-z ektodermy powstaje naskórek i organy czuciowe, a także ośrodkowy układ nerwowy i nerwy obwodowe,

-z mezodermy wykształcają się głownie kości, mięśnie, organy moczowo-płciowe, układ sercowo-naczyniowy i krew,

-z endodermy powstaje błona śluzowa jelita i gruczoły układu trawiennego.

      Przeważający rozwój jednej z tych warstw w czasie dorastania odpowiada za ukształtowanie się określonego typu sylwetki.

       Osoby o sylwetce ektomorficznej są kruchej i delikatnej budowy. Maja długie kończyny i są wąskie w barkach. Ich kościec jest drobny, ale wyraźnie zaznaczony, z powodu prawie całkowitego braku tkanki tłuszczowej widoczne są włókna układu mięśniowego, chociaż układ ten wcale nie jest dobrze rozwinięty. Osoby takie maja przyspieszona przemiana materii, co zmusza je do jedzenia dużych ilości pokarmów, jeśli chcą przybrać na wadze. Ektomorficy mogą zwykle odbywać wiele treningów tygodniowo, szybko odzyskują siły, a ich organizm regeneruje się błyskawicznie. Aby przybrać na wadze, takie osoby muszą dostarczać organizmowi więcej kalorii niż spalają. Mięśnie ektomorfików zwykle nie maja odpowiedniego napięcia, dlatego często się zdążą, ze osoby te maja schorzenia kręgosłupa. W celu ich eliminacji, ektomorficy muszą wzmocnić napięcie mięśni, aby zlikwidować wady postawy.

Aby zbudować masę mięśniowa, ektomorficy nie powinni przesadzać z ilością treningów. Ilość treningów nie powinna być większa niż 4 tygodniowo, powinny być one krótkie, ok. 50-60 minut. Do treningów należy wybierać wolne ciężary oraz bazować na ćwiczeniach wielostawowych.

      Osoby o sylwetce mezomorficznej są dobrze umięśnione, maja mocny kościec i stawy o masywnej budowie. Szerokie obojczyki i umięśnione ramiona czynią te osoby barczystych. Ich klatka piersiowa jest znacznie szersza od talii, co kontrastuje z sylwetka występującą u endomorfików, którzy maja szeroka talie i zaokrąglony brzuch. Jedna z cech charakterystycznych dla mezomorfików są silnie rozwinięte mięśnie kończyn. Maja oni potężne łydki i przedramiona. Osoby o tej budowie nastawione są na działanie, ale chociaż z powodzeniem mogą uprawiać wszystkie rodzaje sportów, z powodu relatywnie dużej masy mięśniowej mogą mieć pewne trudności z uprawianiem sportów wytrzymałościowych. Mięśnie mezomorfików doskonale rozwijają się pod wpływem ćwiczeń podstawowych oraz izolowanych. Praktycznie wszystkie ćwiczenia dają dobre efekty. Wskazane jest, aby w każdym zestawie ćwiczeń na poszczególne grupy mięśniowe, było co najmniej jedno ćwiczenie podstawowe. Zaleca się zmieniać ćwiczenia, metody treningowe, objętość treningów, obciążenia, liczbę serii i powtórzeń oraz długość przerw miedzy seriami.

      Endomorfikami są osoby o krągłej budowie. Rozwinięta tkanka tłuszczowa zakrywa rzeźbę mięśniowa, co nadaje wyglądowi tych osób pewnej miękkości. Ich kości są prawie niewidoczne. Obserwuje się przewagę ud i ramion nad łydkami i przedramionami. Ich kościec nie jest tak drobny jak u ektomorfików i mniej masywny niż u mezomorfików. Silnie rozwinięty układ trawienny powoduje, ze endomorficy są szerocy w talii. Przemiana materii przebiega u tych osób wolno i potrzebują oni więcej czasu na odzyskanie sił niż osoby o pozostałych typach sylwetki. Aby schudnąć endomorficy muszą trzymać dietę. Osoby o tym typie budowy rzadko maja problemy z kręgosłupem, jego kształt dostosował się do masy, która musi podtrzymywać. Często endomorficy cierpią na bóle kolan. Osoby takie powinny koncentrować się na takich metodach i technikach treningowych, które-stymulując mięśnie do rozrostu-przyspieszają przemianę materii, przyczyniając się do redukcji tkanki tłuszczowej. Oznacza to wykonywanie w ćwiczeniach po 15 i więcej powtórzeń w seriach, skracanie przerw miedzy seriami do 60 sekund i mniej, ograniczanie treningu siłowego do 60 minut i uzupełnianie treningu siłowego treningiem cardio. Intensywność treningów powinna być wysoka, zwłaszcza tych siłowych. Zaawansowani mogą dodać supersecie, serie potrójnie łączone i gigantserie. Endomorfik powinien pamiętać równocześnie, ze cecha jego treningów powinna być zmienność. Zmienność samych ćwiczeń, sposobów ich wykonania, dobieranych obciążeń, liczby, serii i powtórzeń, przerw miedzy seriami, tempa wykonywania ruchów itp.

dodał odpowiedź 10 lutego 2015 19:20
bzdury, każdy powinien trenować normalnie w zakresie 8-12 powtórzeń
dodał odpowiedź 10 lutego 2015 21:07
Tostań przy 4 seriach i rób do 12 powtózeń
dodał komentarz 10 lutego 2015 21:08
zostań*
dodał odpowiedź 11 lutego 2015 17:47
Nie..
dodał odpowiedź 12 lutego 2015 21:14
Jeśli to pytanie chcesz skierować do Michała na tej stronie znajdziesz adres email do niego: http://www.michalkarmowski.pl/ I typ sylwetki człowieka nie ma wpływu na rodzaj treningu.
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie