Zadaj pytanie
26 października 2017 23:54

Kreatyna Czy jest to bezpieczne i czy ma to jakieś skutki uboczne ?

Cześć ! Mam 16 lat i za kilka dni miną dwa miesiące odkąd zacząłem regularnie chodzić na siłownie. Chciałbym dowiedzieć się czy kreatyna jest dobrym rozwiązaniem dla mnie ? Czy jest to coś czego mogę używać i czy nie jest to groźne?
Generalnie sytuacja wygląda tak, że moja mama mówi żebym tego nie brał, że jeszcze w tym wieku organizm się rozwija i może to źle wpłynąć i tak dalej wiadomo jak to mama. Mam 175 cm wzrostu i ważę teraz nie całe 64 kg. Chciałbym się jeszcze dopytać czy w przypadku gdybym rzeczywiście zaczął brać kreatyne i w pewnym momencie przestał trenować (oczywiście nie planuje tego) to mogło by to jakoś negatywnie wpłynąć ? Naprzykład później wisząca skóra czy coś ?
2777
1

Witaj,

Kreatyna jest składnikiem naturalnym występującym w mięśniach szkieletowych, około 95%, jednakże małe ilości tego związku można znaleźć w mózgu, nerkach, wątrobie, oraz jądrach.

Jeżeli jesteś osobą zdrową możesz spokojnie przyjmować dany suplement, lecz jedynym przeciwwskazaniem stosowania tego suplementu jest choroba nerek.

Kreatyna jest suplementem o naukowo udowodnionym działaniu,zwiększa tonus mięśniowy w komórce mięśniowej, ułatwiając tym samym na wywołanie mikrourazów, będących istotą hipertrofii mięśniowej, zwiększa stosunke DHT do testosteronu, czy wspomaga sekrecję IGF-1 oraz jest naturalnym inhibitorem miostatyny.

Przy wyborze kreatyny, zwróć uwagę na stopień czystości i rozdrobnienia. Odpowiednie użycie kreatyny w mikrocyklu treningowym spowoduje, że twoje mięsnie będą silne i pękate.

Proponuję Ci przyjmowanie kreatyny z porcją węglowodanów i sodu (który umożliwia jej wchłanianie w kosmkach jelitowych).

Mógłbym napisać CI rozprawkę na temat kreatyny, lecz chciałem to obrać w kilka pożytecznych zdań dla Ciebie i twojej mamy, aby się nie martwiła. 

 

✔ Kupuj odżywki na trec.pl i zbieraj zniżki

✔ Zobacz nasze filmy na Youtube 

dodał odpowiedź 27 października 2017 07:03
Kreatyna jest jednym z najlepiej przebadanych suplementów i przede wszystkim jest bardzo bezpieczna i skuteczna. Kreatynę dostarczasz także jedząc np wołowinę, więc nie jest to obca dla organizmu substancja. W zasadzie jedynym przeciwwskazaniem do stosowania jest jakaś poważniejsza choroba nerek, jednak dla zdrowego człowieka stosowanie kreatyny w zalecanych dawkach jest bardzo bezpieczne i nawet całoroczne stosowanie nie prowadzi do uszkodzeń nerek czy innych schorzeń. Na temat kreatyny w sieci napisano już wiele, dlatego warto się zagłębić i poczytać. Z całą pewnością możesz zacząć suplementację kreatyną bez obaw o zdrowie. Przyjmuj 5g w dni nietreningowe i 2x5g w dni treningowe, okołotreningowo. Musisz wiedzieć, że kreatyna tylko do pewnego stopnia "uwodni" Twoje mięśnie, przez co będą wyglądać na większe. Może się zwiększyć także Twoja masa ciała o kilka kilogramów (zazwyczaj 2-3 kg max). Nie jest to więc tak ogromna różnica żebyś później miał się martwić wiszącą skórą w przypadku zaniechania treningu. Stosuj monohydrat kreatyny bo jest najtańszy, najlepiej działający i najlepiej przebadany. Rozumiem obawy mamy, ale najczęściej są to obawy bezpodstawne. Utarło się, że branie czegokolwiek dodatkowo od razu powoduje problemy ze zdrowiem itp itd (co oczywiście jest bzdurą), a tymczasem kupujemy w marketach parówki i inną mocno przetworzoną żywność, karmimy się tonami cukru i słodyczy i nie uważamy tego za niezdrowe, a tu jest największy paradoks. Podsumowując: śmiało zacznij suplementację (o ile te 2 miesiące zostały przepracowane sumiennie i masz już przyzwyczajone mięśnie do wysiłku), wg zalecanych dawek. Pij przy tym 3-4 litry wody mineralnej (nie źródlanej!) każdego dnia. Pamiętaj również, że to nie kreatyna sprawi, że zyskasz na masie mięśniowej, lecz dieta z dodatnim bilansem kalorycznym! Kreatyna zwiększy Twoją siłę, wytrzymałość i poprawi potencjał anaboliczny mięśni
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie