Zadaj pytanie
23 października 2013 10:57

Czy dobrze jest jeść chleb ?

Witam. Chciałbym poznać profesjonalną opinię na temat jedzenia chleba w zależności od jego rodzaju. Z góry dziękuję :)
5244
4

Witaj.

Obecnie temat chleba jest bardzo kontrowersyjny. Jedzenie pieczywa ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Gdzie leży prawda? Przyjrzyjmy się poszczególnym rodzajom chleba.

 

Biały chleb i bułki. W przypadku tego pieczywa, nie można powiedzieć, że jest ono niezdrowe, nie zawiera bowiem żadnych szkodliwych substancji. Nie można też jednak powiedzieć, że ma szczególnie pozytywny wpływ na stan naszego zdrowia. Ten typ pieczywa zawiera jedynie śladowe ilości witamin, minerałów i błonnika pokarmowego. Dzieje się tak dlatego, że zawierające te składniki ziarna zostają odrzucone w procesie oczyszczania mąki. Dlatego białe pieczywo jest głównie źródłem łatwo strawnych cukrów, zaś niska zawartość błonnika podnosi jego indeks glikemiczny. Jeśli więc komuś zależy na dobrej formie, to lepiej będzie jeśli będzie unikał białego pieczywa.

 

Sporo osób wybiera na śniadanie tosty, okazuje się jednak, że również ten wybór nie jest trafiony. Mimo tego, że chleb tostowy często wypiekany jest z dodatkiem ziaren lub z mąki graham, to obfituje również w konserwanty i substancje antypleśniowe. Pieczywo to ponadto zawiera ,,polepszacze”, takie jak margaryna i cukier. Ciemne pieczywo tostowe różni się od białego jedynie dodatkiem barwników i posypki z ziaren lub nasion. Nie zasługuje tym samym na miano chleba ciemnego, dodatkowo jest bardziej kaloryczne od chleba białego, chociażby ze względu na obecność tłuszczu.

 

Osoby będące na diecie często wybierają pieczywo chrupkie, jako ,,lepszą” alternatywę chleba. Fakt, ten rodzaj pieczywa jest mniej kaloryczny (jedna kromka chleba chrupkiego to 25 kcal/kromka chleba razowego to 70 kcal), jednak dzieje się tak dlatego, że w środku jest pusty. W przeliczeniu na 100g okazuje się, że pieczywo chrupkie jest bardziej kaloryczne od tradycyjnego. Jeśli komuś smakuje taki rodzaj pieczywa to oczywiście nie ma przeciwwskazań aby je spożywać, należy pamiętać jednak o zasadzie umiaru i fakcie, że zawiera ono spore ilości pobudzającej apetyt soli.

 

Wiele osób będących na diecie rezygnuje ze spożywania chleba. A tak naprawdę, nie ma takiej potrzeby. Chleb dostarcza wielu cennych witamin i minerałów. Kluczem do sukcesu jest odpowiedni dobór pieczywa pod kątem wartości. Pamiętajmy, że ciemne pieczywo jest bogatym źródłem witamin z grupy B oraz błonnika. Czego nie można powiedzieć o białym pieczywie.

 

Warto więc sięgać po prawdziwe razowe pieczywo.  Prawdziwy chleb razowy powinien być ciężki, wypiekany w formie. Waga takiego chleba związana jest z dużą zawartością błonnika, który obficie wiąże wodę. Warto też zwrócić uwagę na sposób wypiekania chleba. Prawdziwy razowiec wypiekany jest w formie. Błonnik osłabia strukturę miękiszu chleba, dlatego chleb wysoko błonnikowy pieczony bez formy przypominałby placek. Warto też wybierać chleb z ziarnami - słonecznikiem, dynią lub siemieniem lnianym. Zawierają one dużo witamin, minerałów, a także trochę tłuszczu o korzystnym składzie.

 

Wybierając pieczywo, koniecznie należy zwracać uwagę na typ użytej do jego wypieku mąki. Typy mąki oznacza się liczbami, które są jednocześnie informacją ile substancji mineralnych zawiera dany wypiek. (np. mąka typu 500 zawiera 0,5% substancji mineralnych, a mąka typu 2000 – 2%).  Zatem im wyższy wskaźnik, tym lepiej dla naszego zdrowia. Tego typu oznaczenia dotyczą chlebów o wadze ponad 400g.

 

Ważne jest także to czy do wyrobu chleba użyto zakwasu czy drożdży. Lepiej wybierac pieczywo robione na zakwasie ze względu na obecność kwasu mlekowego, który wzmacnia odporność i reguluje pracę układu trawiennego.

 

Warto sięgać po pieczywo zawierające dodatki, takie jak: słonecznik, pestki dyni, siemię lniane, płatki owsiane, kminek, mak, sezam, amarantus.

 

Wybierając chleb warto też przyjrzeć się konserwantom, które zawiera w składzie. Warto rozszyfrować kilka z nich:


kwas propionowy i propionian sodu (E 280-281), konserwanty dodawane głównie do chleba tostowego, w małych ilościach nie szkodzą, odradza się jednak częste spożywanie produktów je zawierające;
dioctan sodu (E262), silny konserwant, który zapobiega rozwojowi pleśni. W dużym stężeniu może powodować problemy trawienne, powinny go unikać osoby cierpiące na astmę;
kwas sorbinowy i sorbiniany (E200-E203), konserwant przedłużający świeżość pieczywa;
kwas L-askorbinowy (E300), dodatek do mąki, który sprawia, że chleb ładnie wyrasta. Fałszuje prawdziwy skład;
kwas cytrynowy (E330), syntetyczny zakwas, u osób wrażliwych może powodować alergię;
fosforany wapnia (E 339-34), regulatory kwasowości w chlebie, utrudniają prawidłowe wchłanianie wapnia;
L-cysteiny (E920), polepszacze poprawiające jakość wypieku, tuszują prawdziwy skład i rodzaj mąki użytej do wypieku;
mąka sojowa, polepszacz, sprawia, że do chleba można dodać większą ilość wody, jego objętość rośnie ale jakość pogarsza;
emulgatory (E471, E472e, E481, E482), polepszacze poprawiają i wzmacniają konsystencję ciasta, bądź osłabiają ją.

dodał odpowiedź 23 października 2013 11:28
bialego pieczywa unikac sie powinno, natomiast ciemne pieczywop, np pelnoziarnisty chleb jest jak najbardziej wskazany. Nawet dobre zrodlo wegli ;)
dodał odpowiedź 23 października 2013 11:36
Prawdziwe pieczywo razowe to samo zdrowie. Nie tuczy, jest skarbnicą cennych dla zdrowia składników i dobrze smakuje.
dodał odpowiedź 30 października 2013 09:45
Biały chleb jest ogólnie raczej niezdrowy również dla zębów, zawiera dużo cukrów. Osobiście doradzałbym chleby pełnoziarniste, żytnie, razowe są o wiele zdrowsze i chyba smaczniejsze, ale to kwestia gustu :D
dodał odpowiedź 17 listopada 2013 17:47
Witam, pieczywo jest jak najbardziej ok. Należy pamiętać jednak aby wybierać to w 100% z mąki orkiszowej, a więc czytać skład czy czasem nie jest ono orkiszowe, ale tylko z nazwy ponieważ więcej tam mąki przennej niż orkiszowej, lub jeśli nie mamy dostępu do orkiszowego to dobrym wyborem będzie z mąki żytniej i tak jak we wcześniejszym przypadku, nie zawierające mąki przennej w swoim składzie. Należy rownież pamiętać, aby nie spożywać go w nadmiarze, ponieważ może to prowadzić do odkładania się glutenu w przewodzie pokarmowym, czego widocznym efektem będzie wypchany brzuch. Pozdrawiam, Michał Porada
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie