Zadaj pytanie
17 czerwca 2018 17:06

Dieta Dąbrowskiej - na czym polega i co można jeść ?

Dieta Dąbrowskiej jest nazywana dietą oczyszczającą warzywno – owocową. Dodatkowo, efektem ubocznym jest indukowanie spadku wagi.

3974
0

Dieta DąbrowskiejDieta Dąbrowskiej – na czym polega i co można jeść?

Dieta Dąbrowskiej jest swego rodzaju okresową głodówką leczniczą, podczas której dochodzi do aktywacji trawienia endogennego. Dzieje się tak na skutek eliminacji, w pierwszym etapie diety, składników wysoko energetycznych oraz stricte budulcowych. Dieta Dąbrowskiej ma na celu przede wszystkim podnieść możliwości samoleczenia organizmu, dzięki dokładnemu oczyszczeniu. Dlatego właśnie w pierwszym etapie spożywamy wyłącznie warzywa niskoskrobiowe oraz owoce niskocukrowe. Do pierwszej grupy dr Dąbrowska zalicza przede wszystkim warzywa kapustne (np. kalafior czy brokuły), warzywa korzeniowe (np. marchew czy rzodkiew), psiankowate (np. pomidory), cebulowe (np. por czy cebula) i liściaste (np. sałata). Do owoców dozwolonych podczas owego systemu odżywiania i zarazem pierwszego etapu odtruwającego zaliczamy głównie jabłka, jagody (w mniejszych ilościach), cytryny, grejpfruty. Jak najbardziej wskazane i polecane są również soki zrobione z zielonych pędów roślinnych.

 

Żywność przetworzona

Dieta Dąbrowskiej stroni też od żywności wysoko przetworzonej, cukru czy białej mąki. Warzywa i owoce najlepiej spożywać w formie surowej lub gotowanej. Nie należy unikać różnego rodzaju surówek, zup czy naturalnych soków. Celem systemu jakim jest dieta Dąbrowskiej jest przestawienia procesów metabolicznych na spalanie, oczyszczanie i odtruwanie organizmu, aby wzmocnić jego możliwości regeneracyjne. Rezultatem jej stosowania jest również poprawa samopoczucia, wzrost witalności i energii, a także usprawnienie funkcji umysłowych oraz poprawa jakości snu.

 

ashwaghanda

 

Witaminy i Minerały

Dieta Dąbrowskiej jest bogata w witaminy, minerały oraz antyoksydanty zwalczające agresywne, wolne rodniki i inne reaktywne formy tlenu. Pierwszy etap trwa średnio od 10 do 40 dni, aż do całkowitego oczyszczenia organizmu. Podczas tej fazy przyjmujemy, z wcześniej wymienionych grup produktów, około 600kcal na dzień. Oczywiście każdy detoks ma również słabsze momenty, podczas których może wystąpić pogorszenie samopoczucia. Tak jest też i w tym przypadku. Etap drugi nazywamy fazą wyjścia z diety. Zaleca się tutaj stopniowe, rozważne przejście na zbilansowaną dietę zaspokajającą wszelkie potrzeby organizmu. W skrócie: zmianę dotychczasowych nawyków żywieniowych.

Źrodło:
http://ewadabrowska.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=8&Itemid=110&lang=pl

Oceń treść:
(0 głosów)
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie