Zadaj pytanie
6 marca 2015 14:28

Węglowodany ostatnim posiłkiem w ciągu dnia?

Cześć! Pytanie dotyczące ostatniego posiłku w naszym dniu . . . Czy mogą to być węglowodany? Skoro na noc nasz organizm już ich nie potrzebuje, nie odłożą się w tzw. "boczki" w postaci tkanki tłuszczowej?

"CZY MOŻNA SPOŻYWAĆ WĘGLOWODANY W OSTATNIM POSIŁKU? TAK!

W trwającym pół roku eksperymencie 78 izraelskich, otyłych policjantów, podzielono na grupy i przydzielono losowo do jednej dwóch diety, które nie różniły się kalorycznością i rozkładem makroskładników (białko 20%, węglowodany 45 – 50%, tłuszcz 30 – 35% kaloryczności jadłospisu). Jedyna rozbieżność pomiędzy żywieniowymi planami polegała na rozmieszczeniu spożycie makroskładników w skali całego dnia. Jedna grupa uczestników dostarczała spożywanych węglowodanów w kolacji, druga grupa natomiast miała „węgle” rozłożone równomiernie na wszystkie posiłki. Wyniki zanotowane po sześciu miesiącach badania okazały się niezwykle interesujące. Zaobserwowano bowiem, że policjanci spożywający węglowodany w posiłkach wieczornych stracili więcej tkanki tłuszczowej, (i więcej centymetrów w obwodzie pasa) oraz stracili mniej tkanki mięśniowej niż grupa realizująca założenia „standardowej diety”.

Efekty eksperymentu z udziałem izraelskich policjantów mówią same za siebie, a co najważniejsze – nie są odosobnione. W innym, wcześniejszym badaniu zaobserwowano, że zwiększenie kaloryczności posiłków przypadających na drugą połowę dnia również daje pożądane efekty w postaci korzystniejszych zmian w składzie ciała niż w przypadku zastosowaniu konwencjonalnego rozkładu posiłków. W jeszcze innych badaniach zaobserwowano natomiast, że spożywanie białkowego śniadania (zamiast śniadania węglowodanowego) pomaga lepiej kontrolować łaknienie w późniejszych porach dnia i zmniejszać tendencję do podjadania. Istnieją więc argumenty wskazujące, iż odrzucenie przyjętych standardów żywieniowych nakazujących spożywanie „energetycznego śniadania” i eliminację węglowodanów z ostatniego posiłku, nie tylko nie jest szkodliwe, ale może nieść za sobą pewne korzyści."

To post chłopaków z Join in it [ich funpage'a na facebook'u]

Co Wy na to? Jakie są wasze założenia dotyczące ostatniego posiłku?
484
4
dodał odpowiedź 6 marca 2015 14:36
Witaj, Ja już od dawna stosuję ten schemat (mówię oczywiście o spożywaniu węglowodanów na noc) i o posiłku białkowo-tłuszczowym rano. Jednak nie korzystam, z tego dlatego że niby nie powoduje łaknienia ( U mnie wręcz odwrotnie, mam takie ssanie na jedzenie rano i do póki nie zjem drugiego posiłku jestem bardzo ospały), stosuję ten schemat ze względów na hormony. Węglowodany na noc w większym stopniu uwalniają melatoninę, która pozawala na spokojny sen a to jest podstawą regeneracji i tutaj muszę przyznać, że nie mam tak ciężkich poranków jakie miałem przy białko + tłuszcz na noc. Co do posiłku rannego - podniesiona insulina (spożycie węglowodanów) zmniejsza poziom hormonu wzrostu, który podczas snu jak i w pierwszych godzinach po nim jest bardzo wysoki. Co do tego czy pójdzie "w boczki", jeśli jesteś na masie to wszystko zależy jak wysoka jest nadwyżka. Jeśli jest to minimalna ilość będą to prawie nie zauważalne efekty (jednak tkanka i tak się odkłada), jeśli będzie to redukcja to czy byś zjadł o 23 w nocy płatki z mlekiem, a nadal zachowasz ujemny bialns kaloryczny będziesz chudł. Pozdrawiam
dodał odpowiedź 6 marca 2015 15:29
Dziwne te eksperymenty. Nie powiedziano ile tej tkanki tłuszczowej stracili, więc tak naprawdę nie możemy ocenić czy tak naprawdę opłaca się stosować do którejkolwiek z tych rad, bo różnica może być minimalna. U mnie osobiście kolacja zależy od tego co jadłem przez cały dzień, a więc uzupełniam to czego brakuje, bo zazwyczaj posiłki w ciągu dnia są raczej przypadkowe.
dodał odpowiedź 6 marca 2015 18:12
patrz na to ile czego ci brakuje i na kolacje jedz tak by usupełnić na to braki.
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie