Zadaj pytanie
17 maja 2015 17:15

Jaki wpływ na organizm mają kiszone warzywa?

Słyszałam wiele dobrego nt. spożywania kiszonek. Czy warto włączyć je do diety?
3989
2

Witaj,

 

      U osób spożywających duże ilości białek może dochodzić do zakwaszenia organizmu. Troszcząc się o własne zdrowie warto wykorzystać zdrowotne właściwości kiszonych warzyw, które można śmiało traktować jako naturalne źródło probiotyków.

     Probiotyki to dobre bakterie kwasu mlekowego, które wspomagają prace układu pokarmowego i podnoszą odporność organizmu. Kwas mlekowy, zaś ułatwia trawienie białek, cukrów i tluszczów, zwiększa nie tylko wchłanianie składników odżywczych, ale również witamin. Ponadto obniża pH treści jelitowej, hamując rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych i zapobiega rozwojowi infekcji. Wśród innych korzyści płynących z jedzenia kiszonek należy wymienić: redukują stany zapalne jelit wywołane przez bakterie, wirusy i grzyby, chronią przed osteoporozą ułatwiając wchłanianie wapnia, mają działanie przeciwnowotworowe, wytwarzają witaminy K oraz z grupy B, obniżają zawartość laktozy o 50%,  pobudzenie motoryki jelita-skracają czas kontaktu substancji rakotwórczych dostarczonych z pożywieniem, zmniejszają poziom cholesterolu.

     Kapusta kiszona dostarcza dużych ilości witaminy C oraz witamin z grupy B (B12) oraz E, beta-karoten a także minerały: wapn,potas, magnez, żelazo. Duża zawartość siarki wpływa korzystnie na wygląd włosów, skory i paznokci. Kapuściany sok łagodzi kaszel, poprawia apetyt, nie zaleca się go jednak osobom o wysokim ciśnieniu ze względu na wysoką zawartość soli. Kapusta kiszona zawiera tez spore ilości błonnika.

    Kiszone ogórki, podobnie jak kapusta kiszona zawierają duże ilości witaminy C i minerałów. Ogórki skutecznie oczyszczają organizm z toksyn i metali ciężkich, działają przeciwzapalnie oraz zapobiegają infekcją.

    Kiszone buraki są świetnym źródłem kwasu foliowego, magnezu, potasu, żelaza, witaminy C. Posiadają duże ilości witaminy z grupy B. Sok z kiszonych buraków przeciwdziała anemii oraz łagodzi zgagę.

     Na koniec ważna uwaga. Najlepiej jest przygotowywać kiszone warzywa w domu, jednak jeśli nie masz takiej możliwości i decydujesz się na kupne kiszonki, to wybieraj takie, które w swoim składzie mają jak najmniej ulepszaczy. Najlepszym wyborem będą takie, które w składzie mają jedynie sól i wodę.

dodał odpowiedź 17 maja 2015 18:15
Dużo i nich nie wiem, ale wiem, że poprawiają stan flory jelitowej. Jak najbardziej warto je włączyć do diety, lecz należy uważać na zawartą w nich sól, której jest tam bardzo dużo.
dodał odpowiedź 18 maja 2015 22:58
Pewnie, że warto, ale wszystko w odpowiednich ilościach. Żebyś nie jadła po 2 kg dziennie kiszonek:)
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie