Zadaj pytanie
17 maja 2015 22:59

Ile godzin minimum powinno się spać.

5584
4

Witaj,

 

      Na początek ważna uwaga-sen nie jest stanem jednorodnym. Składa się z trzech stadiów snu NREM (N1, N2, N3) i z fazy REM. W trakcie dwóch pierwszych nasz sen jest płytki. Dopiero podczas stadium N3 śpimy głęboko. Sen REM z kolei odpowiada za marzenia senne i przetwarzanie informacji. Żeby się skutecznie wyspać potrzebujemy zatem jak najwięcej snu N3 i REM. Pierwszy odpowiada za wypoczynek biologiczny, a drugi za utrwalanie pamięci i kształtowanie funkcji intelektualnych. Co ciekawe, dwa najważniejsze stadia snu nie występują jeden po drugim, tylko zawsze są przedzielone stadiami snu N1 i N2. Jeśli obudzimy się w środku nocy, cały cykl snu zostaje zakłócony i najczęściej znowu zaczynamy spanie od pierwszego stadium N1.

     Poza jakością snu ważne są tez uwarunkowania genetyczne. Dorosły człowiek ma zwykle od 4-6 cykli snu, które trwają od 80-120 min. Czyli w skrajnych przypadkach zdążą się, ze jedna osoba potrzebuje do wypoczynku zaledwie 5 godzin i 20 minut (4x80 min), a druga aż 12 godzin (6x120 min). Większość osób potrzebuje 7,5-8 godzin snu. Pewien wpływ na długość snu potrzebna do wypoczęcia ma rytm okołodobowy. W miesiącach jesienno-zimowych śpimy trochę dłużej niż wiosną i latem. Są to jednak niewielkie różnice, rzędu kilkunastu, najwyżej kilkudziesięciu minut.

     Często wydaje się nam, ze jeśli ktoś jest aktywny w ciągu dnia, to powinien długo spać. Tymczasem, takie osoby dłużej śpią snem głębokim, co skutecznie wpływa na ich regeneracje. Mówiąc prościej, śpią po prostu lepiej. Natomiast ludzie nieaktywni i zestresowani często śpią płycej, przez co zmniejszają długość snu N3.

dodał odpowiedź 18 maja 2015 00:49
minimum to 6 ( moim zdaniem ale lepiej około 9 ( dużo lepsza regeneracja, przyrosty i metabolizm )
dodał odpowiedź 24 czerwca 2015 18:10
8 godzin
dodał odpowiedź 25 czerwca 2015 08:47
mi wystarczy 6-7 i jest super, ale to zalezy jak człowiek jest zmęczony
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie