Zadaj pytanie
19 maja 2015 21:48

Jak wzmocnić kości?

Zastanawiam się, jakie produkty spożywcze jeść, aby wzmocnić kości.
1280
2

Witaj,

 

      W profilaktyce osteoporozy niezastąpiona jest witamina D. Najlepszym źródłem tej witaminy jest słońce.

     Należy wiedzieć, ze światło słoneczne to fala elektromagnetyczna. Każda fala ma swoje parametry. Dla nas najważniejsze jest światło o krótszej długości fali, które nazywamy światłem ultrafioletowym. Ultrafioletową część światła słonecznego podzielono na trzy części: UVA, UVB i UVC:

- UVA- długość fali: 320-400 nm, dociera do powierzchni Ziemi,

- UVB- długość fali: 281-289 nm, jest całkowicie pochłonięte przez atmosferę, a światło o długości fali 290-319 nm w większości przedostaje się przez atmosferę do powierzchni Ziemi,

- UVC- długość fali: 200-280 nm, jest, a właściwie powinno być całkowicie pochłonięte przez warstwę ozonu i nie dociera do Ziemi.

      Czyli na nasza skore pada światło z zakresu UVA i UVB. Przy czym więcej dociera do nas światła UVA. UVA ma zdolność znacznie głębszego penetrowania warstw skory. Światło to powoduje powstanie wolnych rodników, świec wpływa na system odpornościowy, uszkadza kolagen, a co za tym idzie powoduje zmarszczki oraz uruchamia specjalne komórki w skórze tzw. melanocyty, które pod wpływem tego światła uruchamiają procesy powstania barwnika skory dającego ciemne zabarwienie. Ten rodzaj światła uważa się za główna przyczynę powstawania nowotworu skory.

     Światło UVB w mniejszym stopniu przenika przez warstwy skory, może powodować powstanie niezłośliwych nowotworów skory. Jednocześnie to właśnie ta frakcja światła słonecznego powoduje powstawanie witaminy D.

     Najzdrowsze dla nas promieniowanie słoneczne występuje w samo południe. Rano i po południu, kiedy promienie muszą się przedostać przez grubszą warstwę atmosfery, wtedy dociera do nas ciągle dużo UVA i niestety niewiele UVB. Z tego tez powodu nasz organizm rano i po południu nie jest w stanie wytwarzać witaminy D. Przy czym na szerokości geograficznej odpowiadającej położeniu Gdańska w miesiącach od października do marca organizm nie jest w stanie wytworzyć jakiejkolwiek ilości witaminy D.

     Na koniec jeszcze ważna uwaga, aby w pełni korzystać z dobroczynnego wpływu promieni słonecznych, należy się naświetlać, ale nie opalać. Opalanie się na brąz jest raczej u człowieka o jasnej karnacji reakcją obronną. Należy dobrać indywidualnie taka długość czasu naświetlania skory, aby na drugi dzień nie było jej zaczerwienienia. Co ważne, wytworzona przez słońce witamina D pozostaje we krwi dłużej niż ta podawana doustnie. Oczywiście w miesiącach, kiedy mało jest słońca warto witaminę D suplementować. W takim przypadku ważne jest, aby podawać ja z posiłkami zawierającymi tłuszcz oraz w towarzystwie witaminy K2.

     Często spotykamy się z opiniami, ze aby wzmocnić kości należy suplementować wapn, pic dużo mleka itp. Paradoksalnie, wiele badań wskazuje na fakt, ze taki wapn zamiast trafiać do kości odtransportowany zostaje do tętnic. Mało tego, skupiając się na wapnia zapominamy, ze kości składają się co najmniej z 12 minerałów: wapnia, potasu, magnezu, manganu, krzemu, żelaza, cynku, selenu, boru, fosforu, siarki, chromu. Zdrowe kości maja mocne rusztowanie w postaci kolagenu. Jeśli wiec będziemy nadmiernie dodawać jedno (wapn) bez uzupełnienia pozostałych elementów, to może to skutkować pojawieniem się zaburzeń, takich jak wskazane już stwardnienie ścianek tętnic, dysfunkcje pompy sodowo-potasowej organizmu, zaburzenie równowagi miedzy wapniem i magnezem, rozwój tzw. ,,blaszki miażdżycowej".

      Jeśli jednak decydujesz się na suplementację wapnem i dodatkowo witaminą D to bardzo ważne jest, aby dołożyć do tego zestawu witaminę K2. Dr. Price wykazał, ze niedobór witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, a szczególnie witaminy K2, która powoduje właściwe rozmieszczenie wapnia w organizmie jest przyczyną demineralizacji kości i zębów. Najwięcej tej witaminy znajdziemy w natto (sfermentowany soja), wątróbce gęsi, serach twardych i miękkich, żółtku jaja, maśle, wątróbce kurzej. Oprócz profilaktyki osteoporozy witamina K2 działa w następującym zakresie: choroby serca, choroba Alzheimera, żylaki, cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane, choroba nowotworowa. Witaminę K2 podobnie jak D należy przyjmować wraz z posiłkiem zawierającym tłuszcz.

dodał odpowiedź 19 maja 2015 22:00
Za twardość kości w dużej mierze odpowiada witamina D. Można ją znaleźć w rybach czy mleku. Spędzaj dużo czasu na słoncu. Promienie słońca dają nam witaminę D
dodał odpowiedź 20 maja 2015 00:29
Dietą i treningiem. dieta musi być bogata w wapń i witaminę D. Trening siłowy przez wysokie naprężenia poprawia gęstość kości, podobnie też jest ze sportami walki.
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie