Zadaj pytanie
15 sierpnia 2014 14:35

Gryka w miodzie, warto czy nie warto?

Witam, ostatnio napotkałem w sklepie, można powiedzieć, że złoty środek na masę. Jest to gryka w miodzie Makro prawie idealne, wiadomo, że gryka jest dobrym źródłem węgli. Zastanawiam się jedynie nad indeksem glikemicznym. Co o tym myślicie? Dołączać to do diety czy nie bardzo? Dołączam zdjęcie makro i składu. Jakby ktoś nie mógł otworzyć, to prezentują się tak:
w 100g
-403kcal
-6,39 białka
-85 węgli
-5,29 tłuszczy.
http://s9.postimg.org/g0oakfg26/gryka.jpg
2283
6

Witaj.

 

Miód gryczany charakteryzuje się przede wszystkim słodkim, bardzo aromatycznym smakiem. Zawiera duże ilości fruktozy, związków magnezu, żelaza i innych biopierwiastków. Zawiera dużo witaminy C, B1, B2, PP i jest bogaty w białko. W białku miodu gryczanego znajdują się aminokwasy, takie jak kwas asparaginowy, glutaminowy i leucyna. Kaloryczność na 100g miodu gryczanego wynosi 318 w tym 0,3g białka i 79,5g węglowodanów (51,6% fruktozy oraz glukoza).

 

Miód gryczany doskonale sprawdza się w profilaktyce i leczeniu chorób serca i układu krążenia. Wpływ na to mają cukry proste, łatwo wchłaniane do krwiobiegu i szybko odżywiające mięsień sercowy. Przypuszcza się, że związki flawonoidowe obecne w miodzie gryczanym, w tym pochodne rutyny, mają korzystne działanie na mięsień sercowy. Miód gryczany to także bogactwo kwercyny, która wychwytuje niekorzystne dla organizmu wolne rodniki tlenowe. Ponadto znajdziemy tu rudozyt, zapobiegający rozkładowi wit. C oraz samą witaminę C a także magnez uczestniczący m.in. w procesach metabolicznych.

 

Wiele publikacji donosi także o dobroczynnym wpływie miodu gryczanego na wątrobę. Dzieje się tak głównie ze względu na obecność choliny, której niedobory powodują uszkodzenie wątroby oraz nerek.

 

Miód gryczany jest pomocny przy leczeniu niedokrwistości powstałej z niedoboru żelaza. Dzieje się tak ze względu na zawartość dużej ilości żelaza, witaminy C oraz białka. Dodatkowo obecność w tym produkcie zestawu innych biopierwiastków oraz enzymów warunkuje jego przydatność w okresie rekonwalestencji, po zabiegach operacyjnych z utratą krwi, w zaburzeniach na tle nerwowym, stanach wyczerpania psychicznego. Dodatkowo badania wskazują, że systematyczne przyjmowanie tego miodu podnosi poziom hemoglobiny we krwi. Ponadto produkt ten polecany jest szczególnie osobom narażonym na kontuzje (przyspiesza gojenie ran) oraz mających wiele stresów (koi nerwy i łagodzi stres).

 

W okresie budowania masy mięśniowej, kiedy zależy nam na nadwyżce kalorii możesz spokojnie włączyć miód gryczany do swojego menu. Dobrze jest przyjmować go zwłaszcza rano i w okresie potreningowym ze względu na sporą ilość węglowodanów. Najlepiej jest pić miód rano, ok. 30 minut przed śniadaniem. W tym celu wieczorem rozpuść łyżkę w szklance letniej wody i pozostaw na całą noc. Jak napisano, miód ten jest bardzo zdrowy, jednak jak w przypadku wszystkich produktów zalecam umiar.

dodał odpowiedź 15 sierpnia 2014 14:47
Zawsze to jakieś urozmaicenie, od czasu do czasu można, choć ja bym nie wsadzał tego do stałego menu.
dodał komentarz 15 sierpnia 2014 14:57
Możesz jakoś uzasadnić dlaczego? Nie to, że się nie zgadzam, po prostu chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej o tym. Jakieś wady, zalety, bo w necie nic nie można znaleźć na ten temat. :)
dodał komentarz 15 sierpnia 2014 15:07
Abstrahując od tego że sam nie przepadam za miodem ;p Możesz sobie go zjeść po treningu bo ma dużo węglowodanów, głownie cukrów prostych, będzie to duży i szybki zastrzyk energii dla organizmu, ale tak na co dzień to miód strasznie "zamula" (mówię z doświadczenia) i zjesz go trochę i masz potem problem ze zjedzeniem innych posiłków które masz w planie diety.
dodał odpowiedź 15 sierpnia 2014 15:28
Oczywiście kasza gryczana jest znakomitym źródłem węglowodanym(uważam, że lepszym od ryżu), lecz jeśli chodzi o miód, to zawiera on cukry proste, które jeżeli nie zostaną wykorzystane szybko do treningu - zostanie przerobiona w tkankę tłuszczową.
dodał odpowiedź 15 sierpnia 2014 16:45
Witaj, kasza jak najbardziej POZYTYWNIE, co do miodu to jednak CUKRY PROSTE, i moim zdaniem, od czasu do czasu dawaj sobie miód ale staraj się go unikać bo to jednak cukry proste..... Chyba że uwielbiasz miód no to staraj się jeść przed lub po treningu - najlepsza pora, bo jest 90 jak nie 100 % że nie odłoży się w postaci tkanki tłuszczowej bo przed treningiem spalisz to na treningu, a po treningu masz okno metaboliczne musisz uzupełnić glikogen itd. ;).... POZDRAWIAM
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie