Zadaj pytanie
8 czerwca 2016 12:04

Sprawne jelito = lepsza forma?

Dowiedz się dlaczego zadbana flora jelitowa to klucz do zdrowia i osiągnięć sportowych.

6704
1

Patrycja Szachta to Dyrektor ds. Naukowych w Centrum Medycznym VitaImmun w Poznaniu, autorka wielu publikacji dotyczących probiotyków, alergii i nietolerancji pokramowych wykładowca na konferencjach medycznych i wykładach dla lekarzy, dietetyków i pacjentów.

Nasze rozważania na temat zdrowia sportowca musimy rozpocząć od pytania. Dlaczego zdrowe jelita są tak ważne w organizmie każdego sportowca?

Jelita to jeden z najważniejszych organów naszego organizmu. Jeżeli mamy problemy z jelitami w postaci zaburzeń mikroflory jelitowej czy bariery jelitowej to zaburzenia te wpływają na każdy nasz organ i na każdą tkankę naszego ciała. 

 

Co oznacza termin zdrowa mikroflora jelitowa?


Mikroflora
jelitowa to wszelkie bakterie i grzyby zamieszkujące nasze jelita. Te mikroogranizmy zamieszkujące nasz organizm stymulują nasz układ odpornościowy czyli zapobiegają infekcjom np. ze strony górnych dróg oddechowy, układu pokarmowego czy układu moczowo-płciowego. Należy dodać, że sprawnie działający system immunologiczny to także ochrona przed alergiami(bardzo popularnymi w dziesiejszych czasach) i chorobami autoimmunologicznymi(często występującymi u sportowców).

Mikroflora jelitowa a trawienie

Kolejną zaletą zdrowej i sprawnie działającej mikroflory jelitowej jest polepszone trawienie. Mając problemy z układem pokarmowym takie jak wzdęciami, zaparciami czy biegunki przyczyn z całą pewnością możemy doszukiwać się w naszych bakteriach jelitowych. Co do sportowców wyczynowych ze względu na intensywnosć ich treningów oraz stres mają oni do czynienia z chronicznymi problemami układu pokarmowego typu biegunka, wzdęcia, czy refluks żołądkowo-jelitowy.

Bakterie jelitowe biorą udział w produkcji witamin z grupy B oraz witaminy K

Mikroflora jelitowa a sport

Należy pamiętać, że mikroflora wpływa na całe nasze ciało a co za tym idzie również na podatność na kontuzję. Zdrowe jelita oznaczają wyższą sprawność fizyczną i mniejszą podatność na urazy.

Kolejnym elementem jest aktywność przeciw wolnorodnikowa. Sport to zdrowie, jednak sport wyczynowy już nie do końca. Wysoki wysiłek cały czas naraża nas na bardzo intensywne reakcje wolnorodnikowe. Żeby temu zapobieć każdy sportoweic powinien stale uzupełniać niedbory flory jelitowej.

Bardzo częstym problemem w sporcie wyczynowym jest efekt przesiąkliwego jelita. Wysoki wysiłek fizyczny sprawia, że nasze jelito cienkie staje się przepuszczalne, przesiąkliwe. I tutaj też główną rolę odgrywają bakterie jelitowe, które w przypadku "przeciekania" jelita trzeba stale uzupełniać za pomoća probiotyków. Rozwój tego schorzenia prowadzi do nietolerancji pokarmowej a co za tym idzie pogorszenia wyników sportowych.

Jakie czynniki uszkadzają florę jelitową:

  • sport  wyczynowy(należy stale dbać o stan flory)
  • stres psychiczny
  • stres życia codziennego
  • antybiotyki(szczególnie w okresie dzieciństwa)
  • konserwanty i inne dodatki do żywności(należy spożywać żywność jak najmniej przetworzoną)
  • nałogi(alkohol, papierosy, narkotyki)
  • leki(przeciwzapalne, inhibitory pompy protonowej np. na refluks, przeciwbólowe)

Mikroflora jelitowa ma ogrommny wpływ nie tylko na nasze zdrowie ale w przypadku sportu wyczynowego - na nasze wyniki. Prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego, energię, wytrzymałosć i zdolność do regeneracji zapewnimy sobie tylko i wyłącznie dzięki odpowiednio zadbanym jelitom.

Zobacz też:

Redukcja od a do z

Jakie jeść mięso ?

Co pić podczas treningu?

Oceń treść:
(0 głosów)
dodał odpowiedź 31 sierpnia 2016 12:25
W takim razie jak można dbać o mikroflorę jelitową, poza unikaniem i zwracaniem uwagi na to co bylo tytaj powiedziane? Jakie probiotyki przyjmowac? Czy moze juz istnieje gdzies temat o tym! Będę wdzięczny za odpowiedź.
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie