Zadaj pytanie
11 czerwca 2015 22:02

Co zamiast owsianki

Witam ja z takim pytaniem co podczas odchudzania zjesc zamiast owsianki rano nie chodzi mi tu o jakies sniadania na ktore musze poswiecic duzo czasu .Chodzi mi o cos na szybko zwykle nie mam czasu rano zjesc tej owsianki i lekko mi sie juz przejadla .wiec szukam jakies alternatywy.
1291
9

Witaj,

 

      Często jest tak, ze powszechnieje nam jedzenie, ktore zjadamy na co dzień. Dlatego warto wprowadzić pewne urozmaicenia. Będąc na redukcji możesz śmiało sięgnąć po amarantus, kasze jaglana, płatki orkiszowe, quinoa.

       Nasiona amarantusa charakteryzują się wysoką wartością odżywczą ze względu na obecność cennego białka, kwasów tłuszczowych oraz błonnika pokarmowego, składników mineralnych i witamin.
Amarantus jest bogaty w dobrze przyswajalne białko. Warto zaznaczyć, że ilość białka w szarłacie jest wyższa niż w innych zbożach. Ta cecha jest szczególnie ważna dla wegetarian. Należy jednak przy tym pamiętać, że najwyższą wartość tego składnika osiągają ziarna i przetwory z amarantusa zmieszane z tradycyjnymi zbożami.
 Kwasy tłuszczowe. Zawarty w nasionach amarantusa tłuszcz jest źródłem dużej ilości jedno i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych o bardzo cennych walorach zdrowotnych. Kwasy te obniżając poziom cholesterolu we krwi, zmniejszając ryzyko miażdżycy i innych chorób układu krążenia.
Amarantus ma spore ilości błonnika, odpowiedzialnego za prawidłową pracę jelit oraz obniżającego poziom cholesterolu we krwi. W szarłacie jest nawet dwa razy więcej błonnika niż w popularnych otrębach.
W amarantusie znajdziemy spore ilości wapnia, magnezu, żelaza, potasu i fosforu. Spożycie 100g amarantusa dziennie pokrywa w 30% zapotrzebowanie organizmu na wapń i dostarcza połowę zalecanej dawki spożycia żelaza.
Oprócz tego zboże to obfituje w witaminy A i E, znane jako witaminy antyoksydacyjne. Dodatkowo są wyśmienitym źródłem witamin z grupy B niezbędnych do prawidłowej pracy układu nerwowego, zdolności koncentracji i zapamiętywania, a także do atrakcyjnego wyglądu skóry. Warto też pamiętać o obecności skwalenu, który działa hamująco na proces starzenia się komórek. Amarantus można polecić właściwie wszystkim: osobom narażonym na duży wysiłek fizyczny w pracy i uprawiającym sport, ze względu na dużą ilość łatwo przyswajalnych węglowodanów, osobom pracującym umysłowo i narażonym na stres, ze względu na wielonienasycone kwasy tłuszczowe i bogactwo minerałów, osobom chorym na anemię, wreszcie osobom nietolerującym glutenu.

              Kasza jaglana szczególnie zasługuje na uwagę ze względu na to, że jako jedna z nielicznych jest zasadotwórcza, a więc odkwasza organizm. Kaszę tą uzyskuje się z nasion prosa. Ma mało skrobi, sporo natomiast dobrze przyswajalnego białka. Wyróżnia się najwyższą zawartością witamin z grupy B: B1, B2, B6 a także żelaza i miedzi.
Kasza jaglana jest lekkostrawna, nie zawiera glutenu, toteż może być jedzona przez osoby będące na diecie bezglutenowej. Co ciekawe, ma właściwości antywirusowe, zmniejsza stan zapalny błon śluzowych, może być zatem uznana w jakimś stopniu za lek na katar.
Produkt ten zawiera spore ilości krzemionki, mającej ogromny wpływ na stawy, włosy, skórę i paznokcie. Odgrywa ponadto rolę w procesie mineralizacji kości (przeciwdziała ich odwapnieniu). Krzem jest szczególnie istotny dla osób jedzących spore ilości białka pochodzenia zwierzęcego. W produktach tego typu krzemu praktycznie nie ma. Jagły dostarczają też spore ilości wit. E i lecytyny, która korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację, a także obniża poziom cholesterolu we krwi. Zaś zawarte w jaglance antyoksydanty zapobiegają powstawaniu raka. Najkorzystniejszy jest jej aminogram, kasza ta zawiera spore ilości tryptofanu.
Kasza jaglana jest szczególnie wartościowa ze względu na obecność krzemu, który przyspiesza przemianę materii. Oprócz tego kasza jaglana oczyszcza organizm z toksyn.

            Płatki orkiszowe maja niski IG równy 45. Orkisz zawiera zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe. Dzięki temu, zboże to korzystnie wpływa na układ krążenia oraz poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego. Jest także świetnym źródłem błonnika, żelaza, wapnia, cynku, potasu oraz witamin z grupy B i PP. Oprócz tego zawiera kwas krzemowy, który korzystnie wpływa na włosy, skore i paznokcie. Co ciekawe we wnętrzu dojrzałego ziarna znajduje się rodanid, czyli substancja wykazująca właściwości przeciwbakteryjne. Chroni wiec przed rożnymi infekcjami, na które jesteśmy szczególnie narażeni w okresie jesienno-zimowym. Ponadto orkisz wzmacnia narządy zmysłów, wspomaga chorych po zawale serca oraz jest wskazany dla chorych na cukrzyce, ponieważ zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę i przyspiesza przemianę materii.

        Quinoa inaczej komosa ryżowa to roślina, która wytwarza bogate w skrobie nasiona. Indeks glikemiczny (IG) komosy ryżowej jest niski IG = 35. Wszystko dlatego, że w jej skład wchodzą głównie węglowodany złożone - na 21,30 g węglowodanów, tylko 0,87 to cukry proste. Ponadto quinoa jest źródłem błonnika, który obniża poziom glukozy we krwi. W związku z tym mogą ją spożywać cukrzycy. Ponadto ten ryż peruwiański posiada spore ilości białka, zdrowych kwasów tłuszczowych. Jest źródłem witamin takich jak:  Tiamina – 0,107 mg, Ryboflawina, Niacyna, B6, Kwas foliowy, Witamina A, E i składników mineralnych: Wapń, Żelazo, Magnez, Fosfor, Potas, Sód, Cynk. Zawiera także saponiny, wykazujące działanie przeciwalergiczne, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe i immunostymulujące. Ponadto nasiona komosy zawierają dużą ilość flawonoidów, w związku z tym posiada ona właściwości antyoksydacyjne. Białko komosy zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli takie, których organizm sam nie wytwarza a muszą być dostarczane z zewnątrz. Dodatkowo zawartość białka w quinoa jest dość wysoka. Oprócz tego ziarna komosy zawierają tłuszcze nienasycone, takie jak kwas linolenowy, oleinowy i linolowy. Ich spożycie przyczynia się do obniżenia poziomu złego cholesterolu, zmniejszając tym samym ryzyko miażdżycy i innych chorób układu krążenia. Quinoa jest ponadto roślina bezglutenowa, toteż nadaje się do spożywania przez osoby będące na diecie bezglutenowej.

         Wracając do Twojego pytania, możesz spożywać te produkty naprzemiennie dostarczając w ten sposób organizmowi niezbędnych witamin oraz minerałów.

dodał odpowiedź 11 czerwca 2015 22:08
Na szybko mozesz przyżądzić jajecznicę oczywiście bez żółtek tzn z ograniczoną ich ilością np z 5 jajek z czego tylko jedno z żółtkiem. Równie dobrze możesz przygotować omlet co prawda potrzebna jest do niego owsianka ale wszystko będzie zmiksowane
dodał odpowiedź 11 czerwca 2015 22:15
tak jak pisał wcześniej omlet możesz nawet przygotować dzien wcześniej, co do innych śniadań na szybko to jakieś pieczywo/wafle ryzowe z twarogiem, szynką, mięsem, jajkami; wracając do owsianki jest na nia tyle opcji że serio takie papki nigdy mi sie nie znudza, po 1 możesz zmieniać same płatki (zwykle owsiane/zytnie/orkiszowe itd) po 2 dodatki, owoce sezonowe, orzechy, migdały, wiórki, białka no jest 1000 sposobów
dodał odpowiedź 11 czerwca 2015 22:35
ja robię sobie sałatki np z tuńczyka albo z kurczakiem i mam takie na 2-3 śniadania, wyciągam tylko z lodówki i gotowe :) oczywiście trzeba chwilę poświęcić aby je zrobić ale jeśli rano nie masz czasu możesz wieczorem
dodał odpowiedź 12 czerwca 2015 06:49
Shake z platkami owsanymi i bialkiem , omelet z platkow owsianych. Ewentaulnie mieso w dowolnie przygotowanej fornie i ryz brazowy.
dodał odpowiedź 12 czerwca 2015 08:32
Siemanko, masz bardzo dużo opcji na śniadanie. Możesz zrobić sobie wieczorem omleta z płatków owsianych, koktajl do wypicia jajecznicę z bułką ( jeśli chodzi o bułki to polecam je samemu zrobić) Na internecie jest strasznie dużo fajnych i prostych przepisów wystarczy chcieć je znaleźć. Pozdrawiam.
dodał odpowiedź 12 czerwca 2015 10:02
Mi tez sie przejadla teraz krolóje fit ciasto fasolowe. Normalnie wrzucam puszke fasoli,slodzik zeby nie czuc fasoli ,banan(* lub bez banana) ,jajko,troche otrab,jakies suszone owoce ( to zalezy od wyobrazni) cynamon,troszke proszku. Blenduje,wieczorem wrzucam do piekarnika . Rano na sniadanie :) Ale teraz w te upaly wole koktajle bialko platki co tam wolisz. Jak kolega na dole równiez mi polecil kiedys zeby bułki samej zrobic . Robie ciagle,niebo w porownaniu z tymi ze sklepu :) Czasami twarog z bialkiem miksuje owoc otreby czy platki zelatyna slodzik i na noc do lodowki i mam Fit ptasie mleczko
dodał odpowiedź 12 czerwca 2015 11:00
Zawsze możesz zrobic jajecznice/omlet z jakimiś dobrymi dodatkami, ewentualnie odżywke białkową jak bardzo nie masz czasu na przygotowanie. Poszukaj w internecie fajnych opcji na śniadanie.
dodał odpowiedź 12 czerwca 2015 12:08
jezeli nie dajesz rady owsianki to moze sproboj musli(najlepiej wlasnej roboty), ewentualnie kanapki z razowcem choc platki zbozowe bylyby lepsze
dodał odpowiedź 12 czerwca 2015 17:05
Polecam jajecznice z bulkami tak jak napisal kolega nizej. Ewentualnie szejka z owocami i maslanka albo jogurtem naturalnym, tez fajna alternatywa..
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie