Zadaj pytanie
6 sierpnia 2014 12:43

Jak przybrać na masie ?

Witam mam 27 lat, 180cm wzrostu przy wadze 65 kg i taka waga trzyma się cały czas. chce zacząć cwiczyć ale zastanawiam się czy nie zakupić jakiejś odżywki na mase przed zaczęciem ćwiczeń.
1106
6
dodał odpowiedź 6 sierpnia 2014 13:39
Witaj, Najpierw musisz się skupić na diecie, przy tej wadze nie będzie aż taki to problem. Ale sądzę że masz szybki metabolizm, więc zanim znajdziesz odpowiednie kalorie może to troszkę zająć. Na początku ustal swoje zapotrzebowanie kaloryczne : waga*24*współczynnik aktywności (1.1-1.5) i śmiało możesz dodać 500 Kcal. Obserwuj wagę czy idzie w górę, jeśli będzie stała to dodaj 300 Kcal i obserwuj czy ruszyła w górę. Gdy będzie stała dodawaj te 300 do momentu kiedy będzie szła w górę. Podział makroskładników : węglowodany 50% / białko 20% / tłuszcze 30%. Staraj się rozbić całą kaloryczność na 4-6 posiłków w ciągu dnia. Bazuj na danych produktach : węglowodany - ryże,makarony,kasze,płatki(np.owsiane),ziemniaki,owoce (tutaj tylko po treningu i rano) oraz wszelkie produkty pełnoziarniste / białko : mięsa,jaja,nabiał,ryby / tłuszcze : oleje,oliwa,różnego rodzaju orzechy. Pozdrawiam
dodał odpowiedź 6 sierpnia 2014 14:21
Oblicz swoje zapotrzebowanie w kalkulatorze np. na Potreningu.pl i dodaj do niego jakieś 300-500 kcal. Kalorie dodawaj powoli zaczynając od swojego normalnego zapotrzebowania. Kalorie i makroskładniki możesz liczyć w kalkulatorze kalorii np. na Potreningu.pl Jedz 2-3 g biała na kilogram masy ciała, 1g tłuszczy, a resztę zapotrzebowania uzupełniaj jedząc węglowodany. Gotowe szablony posiłków diety na masę masz w Internecie. Na śniadanie polecam owsiankę z jajkami gotowanymi na twardo czy na miękko lub formie omleta lub jajecznicy. Do mięsa typu pierś z kurczaka czy wątroba drobiowa polecam ryż lub kaszę gryczaną oczywiście z warzywami i odrobiną tłuszczu typu oliwa z oliwek. Na ostatni posiłek przed snem najlepiej spożyć jakieś wolnowchłanialne źródło białka np. kazeinę, twaróg czy serek wiejski z orzechami.
dodał odpowiedź 6 sierpnia 2014 18:17
Nie potrzebujesz odżywek na razie. Stosuj je jedynie w wypadku aby ułatwić prowadzenie diety, a tak to jedz normalne jedzenie. Zrób tak: Oblicz zapotrzebowanie całkowite i dodaj 500 kcal. Trening rób spllitem. Jakieś pytania? Poniżej link jak obliczyć zapotrzebowanie całkowite:
dodał komentarz 6 sierpnia 2014 18:17
Ustalenie zapotrzebowania kalorycznego. Na samym początku należy obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne, jakie mamy w ciągu dnia. Jak z pewnością już wiecie, kaloria jest to energia którą spalamy nie tylko podczas wysiłku, ale również podczas myślenia, zakupów, spaceru, trawienia posiłku czy nawet odpoczynku! Wszystkie te straty należy pokryć, dostarczając kalorii (energii) z pożywienia. Podstawowym celem odżywiania dla człowieka powinno być: - podtrzymanie podstawowych funkcji życiowych, czyli podstawowa przemiana materii PPM – BMR) - regulację termogenezy (TEF) - zaspokojenie wydatku energetycznego w trakcie aktywności fizycznej (TEA) - oraz pozostałe kalorie, które spalamy podczas standardowych czynności dnia codziennego (NEAT) Wymienione powyżej elementy, składają się na CPM (całkowita przemiana materii). Jak więc powinno wyglądać to w praktyce? CPM = BMR + TEF + TEA + NEAT 1) BMR. – podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne (ilość kcal jaką organizm musi otrzymywać, aby podtrzymać podstawowe funkcje życiowe w pozycji leżącej): Dla kobiet: 665.09 + [9.56 x M(kg)] + [1.85 x h(cm)] – [4.67 x W(lata)] Dla Mężczyzn: 66.47 + [13.75 x M(kg)] + [5 x h(cm)] – [6.75 x W(lata)] 2) TEF – termiczny efekt pożywienia: BMR x 0,1 (10%) 3) Obciążenie pracą wykonywaną w ciągu: - Niewielki wysiłek i Średni wysiłek (praca głównie siedząca, bardzo mało ruchu np. praca przy komputerze) zapotrzebowanie podstawowe mnożymy razy 0.3 – (30%). – proponuje korzystać z tej wartości. - Duży wysiłek – zapotrzebowanie podstawowe mnożymy razy 0,5 – (50%). 4) Dla osób ćwiczących - Osoby początkujące = 300 kcal - Średnio zaawansowani i zaawansowani = 400 kcal 5) Aby otrzymać CPM dodajemy poszczególne punkty: 1+2+3+4=… kcal, składające się na całkowite dzienne zapotrzebowanie. Uzyskana wartość kaloryczna jest niezbędna, aby podtrzymywać masę ciała. W zależności od celu diety powinno się ją korygować o odpowiedni współczynnik Trec Nutrition Akademia Instruktorów Sportu S4
dodał odpowiedź 6 sierpnia 2014 21:43
Witaj, jeśli chcesz przybrać na masie to podstawą jest odpowiednia dieta. Dieta z dodatnim bilansie kalorycznym. Oblicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne tutaj masz filmik jak to zrobić:https://www.youtube.com/watch?v=nLTEOEmgYZI. używaj takich produktów jak: 1. Węglowodany to: ryż,kasza,ziemniaki,płatki owsiane. 2. Białko: białka jaj,ryby,mięso,chudy twaróg 3. Tłuszcze: oliwa z oliwek,orzechy,słonecznik,migdały. Posiłki podziel sobie na 5-6 zbilansowanych posiłków, spożywaj je co 2,5-3 godziny. Pamiętaj żeby w każdym posiłku znajdowały się warzywa oraz węglowodany,białko i tłuszcze. ;) Pozdrawiam
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie